| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

RADA

Od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z Państwa pracownikiem powinni Państwo naliczyć koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne. Od 1 stycznia 2009 r. nie powinni Państwo potrącać kosztów uzyskania przychodu od umów zlecenia zawartych z innymi niż Państwa pracownicy zleceniobiorcami na łączną kwotę do 200 zł miesięcznie.

UZASADNIENIE

Przy rozliczeniu wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem pracodawca - zleceniodawca nalicza koszty uzyskania przychodu, składki na ZUS oraz 18% podatek dochodowy. To oznacza, że od zaliczki na podatek pracodawca - zleceniobiorca odlicza do wysokości 7,75% pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne. W ten sposób wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem zleceniodawca rozlicza niezależnie od wysokości tego wynagrodzenia w miesiącu.

Od 1 stycznia 2009 r. umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło) zawierane z osobami niebędącymi pracownikami, opiewające na kwotę niższą lub równą 200 zł, z reguły są opodatkowane podatkiem zryczałtowanym 18% (art. 30 ust. 1 pkt 5a pdof). Oznacza to, że ustalając podstawę opodatkowania płatnik nie może potrącić kosztów uzyskania przychodów. Podstawę tę stanowi bowiem przychód. Ponadto podatku tego nie pomniejsza się o kwotę składki zdrowotnej, jaka zostanie pobrana od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy zlecenia.

Inną konsekwencją zmiany sposobu opodatkowania tego rodzaju przychodów jest to, że płatnik po zakończeniu roku podatkowego rozliczy pobrany podatek zryczałtowany na specjalnym formularzu - PIT-8AR, a jednocześnie nie będzie zobowiązany do sporządzania dla zleceniobiorców informacji PIT-11, ponieważ tego rodzaju przychody nie będą wykazywane w rozliczeniu rocznym podatnika.

Taki sposób opodatkowania należności otrzymanych z tytułu realizacji umów cywilnoprawnych ma zastosowanie do umów, nawet kilku, których suma nie przekracza miesięcznie kwoty 200 zł od jednego zleceniodawcy (płatnika). Oznacza to, że jeśli firma zawrze z daną osobą trzy kilkudniowe umowy zlecenia opiewające w sumie na kwotę np. 180 zł i dokona wypłaty tej należności w jednym miesiącu, to będą miały zastosowanie ww. zasady. Natomiast gdy te trzy umowy w sumie będą opiewały na wyższą kwotę, np. 250 zł i taka będzie wypłata w jednym miesiącu, to do obliczenia podatku będą miały zastosowanie te same zasady, jakie obowiązywały dla umów cywilnoprawnych w 2008 r., czyli będą naliczane koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku zmianie ulega tylko stawka zaliczki na podatek, która od 1 stycznia 2009 r. wynosi 18%.

reklama

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »