| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

RADA

Od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z Państwa pracownikiem powinni Państwo naliczyć koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne. Od 1 stycznia 2009 r. nie powinni Państwo potrącać kosztów uzyskania przychodu od umów zlecenia zawartych z innymi niż Państwa pracownicy zleceniobiorcami na łączną kwotę do 200 zł miesięcznie.

UZASADNIENIE

Przy rozliczeniu wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem pracodawca - zleceniodawca nalicza koszty uzyskania przychodu, składki na ZUS oraz 18% podatek dochodowy. To oznacza, że od zaliczki na podatek pracodawca - zleceniobiorca odlicza do wysokości 7,75% pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne. W ten sposób wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem zleceniodawca rozlicza niezależnie od wysokości tego wynagrodzenia w miesiącu.

Od 1 stycznia 2009 r. umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło) zawierane z osobami niebędącymi pracownikami, opiewające na kwotę niższą lub równą 200 zł, z reguły są opodatkowane podatkiem zryczałtowanym 18% (art. 30 ust. 1 pkt 5a pdof). Oznacza to, że ustalając podstawę opodatkowania płatnik nie może potrącić kosztów uzyskania przychodów. Podstawę tę stanowi bowiem przychód. Ponadto podatku tego nie pomniejsza się o kwotę składki zdrowotnej, jaka zostanie pobrana od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy zlecenia.

Inną konsekwencją zmiany sposobu opodatkowania tego rodzaju przychodów jest to, że płatnik po zakończeniu roku podatkowego rozliczy pobrany podatek zryczałtowany na specjalnym formularzu - PIT-8AR, a jednocześnie nie będzie zobowiązany do sporządzania dla zleceniobiorców informacji PIT-11, ponieważ tego rodzaju przychody nie będą wykazywane w rozliczeniu rocznym podatnika.

Taki sposób opodatkowania należności otrzymanych z tytułu realizacji umów cywilnoprawnych ma zastosowanie do umów, nawet kilku, których suma nie przekracza miesięcznie kwoty 200 zł od jednego zleceniodawcy (płatnika). Oznacza to, że jeśli firma zawrze z daną osobą trzy kilkudniowe umowy zlecenia opiewające w sumie na kwotę np. 180 zł i dokona wypłaty tej należności w jednym miesiącu, to będą miały zastosowanie ww. zasady. Natomiast gdy te trzy umowy w sumie będą opiewały na wyższą kwotę, np. 250 zł i taka będzie wypłata w jednym miesiącu, to do obliczenia podatku będą miały zastosowanie te same zasady, jakie obowiązywały dla umów cywilnoprawnych w 2008 r., czyli będą naliczane koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku zmianie ulega tylko stawka zaliczki na podatek, która od 1 stycznia 2009 r. wynosi 18%.

Polecamy artykuły

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK