| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

WAŻNE!

Pominiecie przy ustalaniu prawa do nagrody pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych wymaga wyraźnego uregulowania w przepisach wewnątrzzakładowych.

Za dopuszczalnością wyłączenia takiego okresu pracy może przemawiać również to, że obowiązujące tylko w niektórych (niewielu) instytucjach państwowych oraz często przenoszone do uregulowań wewnętrznych zarządzenie z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania przewiduje niewliczanie okresów zatrudnienia u innych pracodawców niż ten, u którego pracownik nabył prawo do nagrody, zakończonych rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (§ 2 zarządzenia). Zarządzenie pozwala jednak pracodawcy na odmienne uregulowanie wszystkich kwestii dotyczących nagród jubileuszowych w akcie wewnątrzzakładowym, a więc również okresów, od których zależy prawo do nagrody (§ 1 zarządzenia). Tylko do Państwa należy więc decyzja, czy w regulaminie wynagradzania zawrzeć postanowienie wyłączające niektóre okresy pracy w odniesieniu do nagrody jubileuszowej. Zarządzenie obowiązuje jedynie w niektórych instytucjach państwowych, w których nie ma układu zbiorowego pracy lub innych przepisów prawa pracy regulujących przyznawanie nagród jubileuszowych. Jest jednak stosowane posiłkowo przez niektórych pracodawców.

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zostanie wliczony okres pracy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem naruszającym prawo, jeśli pracownik zakwestionuje przed sądem pracy prawidłowość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, a sąd przyzna mu rację. Zwolnienie dyscyplinarne uznane przez sąd za niezgodne z prawem traktuje się jak rozwiązanie za wypowiedzeniem przez pracodawcę (art. 97 § 3 Kodeksu pracy). Taka zmiana trybu rozwiązania stosunku pracy powoduje, że w świetle prawa uznaje się zwolnienie dyscyplinarne za niebyłe. Przestaje tym samym istnieć przyczyna, która powoduje, że tego okresu pracy nie wlicza się do okresu pracy uprawniającego do nagrody. Gdy sąd uzna zwolnienie dyscyplinarne za niezgodne z prawem, do okresu zatrudnienia wlicza się również okres, za który przyznano wynagrodzenie albo odszkodowanie (art. 57 i art. 61 w zw. z art. 51 Kodeksu pracy).

Okresy pracy wliczane do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej powinny być odpowiednio udokumentowane. Brak takiej dokumentacji może skutkować niezaliczeniem tych okresów do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »