| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest inaczej za czas dyżuru, w sytuacji gdy pracownik pozostaje tylko w gotowości do pracy, a inaczej, w przypadku gdy w jego trakcie dojdzie do interwencji.

Specyfika pracy na niektórych stanowiskach czasami obliguje pracownika do pozostania w gotowości do świadczenia pracy również poza normalnymi godzinami pracy. Pracownikowi za czas takiego dyżuru przysługuje wynagrodzenie, jeśli pozostaje on w pogotowiu do pracy w zakładzie pracy. Jeśli natomiast dyżur świadczony jest w domu, pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani wynagrodzenie.

Czas gotowości do pracy

Jeśli pracodawca za czas dyżuru nie udzieli czasu wolnego, wówczas pracownik powinien otrzymać dodatkowo - oprócz wynagrodzenia określonego w umowie o pracę - wynagrodzenie za czas dyżuru w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia.

Aby obliczyć wynagrodzenie za czas dyżuru, gdy wynagrodzenie pracownika zostało określone w stawce miesięcznej, należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie tak ustaloną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru.

Przykład

15 stycznia 2009 r. pracownik pełnił 8-godzinny dyżur zakładowy, za który pracodawca nie udzielił mu czasu wolnego. Miesięczna pensja pracownika określona w umowie o pracę wynosi 3900 zł.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas dyżuru:

- miesięczną pensję dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w styczniu (tj. 168 godzin):

3900 zł : 168 godzin = 23,21 zł/godz.,

- otrzymaną stawkę za 1 godzinę dyżuru mnożymy przez liczbę godzin dyżuru:

23,21 zł/godz. x 8 godzin = 185,68 zł.

Jeśli natomiast pensja pracownika przysługuje w zmiennej wysokości i została określona stawką prowizyjną, akordową bądź zadaniową, wówczas za czas dyżuru przysługuje 60% wynagrodzenia. W takiej sytuacji, aby obliczyć kwotę przysługującą za czas dyżuru, wynagrodzenie ustalone jak za urlop należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wyliczyć 60%. Następnie tak ustaloną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru.

Czas interwencji w trakcie dyżuru

Inaczej liczy się wynagrodzenie, gdy w trakcie dyżuru pracownik podjął się wykonywania pracy. Taki dyżur przekształca się w wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego „w czasie dyżuru pracownik pozostaje tylko w stanie pogotowia i w zasadzie nie wykonuje równocześnie żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli jednak w czasie dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz i w interesie zakładu pracy, należy czas przeznaczony na ich wykonanie zaliczyć do czasu pracy. A zatem za czas przepracowany przekraczający normy czasu pracy (dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy) pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca może udzielić pracownikowi w zamian czasu wolnego, jednak na zasadach obowiązujących dla pracy nadliczbowej” (wyrok SN z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »