| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Nasz pracownik 30 grudnia 2008 r. dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od 2 do 16 stycznia 2009 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po tym okresie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jak obliczyć pracownikowi wynagrodzenie za cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Pracownik ten ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1500 zł. W październiku 2008 r. dostał dodatkowo premię uznaniową w wysokości 300 zł (w listopadzie i grudniu nie została mu przyznana). W październiku, listopadzie i grudniu otrzymał również dodatek stażowy w wysokości 200 zł.

RADA

Wynagrodzenie przysługujące za cały okres 3 miesięcy wypowiedzenia wyniesie 5083,84 zł. Przy wyliczeniach kwoty należnej za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy powinni Państwo posłużyć się zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

W przepisach prawa pracy nie ma uregulowań dotyczących zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia. W praktyce jednak występują sytuacje, kiedy pracodawca, po wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę, odsuwa go od wykonywania pracy. W celu uniknięcia zarzutu naruszenia postanowień chociażby Kodeksu pracy, na zastosowanie takiego rozwiązania pracodawca powinien uzyskać od pracownika zgodę w formie pisemnej. Jest również prezentowane w literaturze prawa pracy stanowisko, zgodnie z którym, wyjątkowo, można pracownika odsunąć od wykonywania pracy, bez jego pisemnej zgody, jednostronnie - decyzją pracodawcy. Może się tak zdarzyć w przypadku utraty zaufania do pracownika, gdy pracownik dopuścił się naruszenia obowiązków, uzasadniającego zwolnienie dyscyplinarne (art. 52 Kodeksu pracy), a pracodawca dał mu wypowiedzenie w trybie ustawowym. Drugi przypadek, kiedy do zwolnienia ze świadczenia pracy wystarczy jednostronna decyzja pracodawcy - to obiektywne przeszkody uniemożliwiające pracownikowi faktyczne świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Taką przeszkodą może być np. rzeczywista likwidacja stanowiska.

Za pełny okres niewykonywania pracy z powodu zwolnienia ze świadczenia pracy zatrudniona osoba powinna otrzymać wynagrodzenie na warunkach nie mniej korzystnych niż te, które by obowiązywały, gdyby normalnie pracowała.

Po skutecznym zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia pracodawca nie może jednostronnie zmienić podjętej decyzji i wezwać podwładnego do stawienia się do pracy. Nawet jeśli pracownik w takim okresie niewykonywania pracy podejmie inne zatrudnienie, nie zwalnia to pracodawcy z konieczności wypłaty pensji.

WAŻNE!

Za okres niewykonywania pracy z powodu zwolnienia ze świadczenia pracy pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe od tego, które otrzymałby, gdyby normalnie pracował.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK