| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Nasz pracownik 30 grudnia 2008 r. dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od 2 do 16 stycznia 2009 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po tym okresie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jak obliczyć pracownikowi wynagrodzenie za cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Pracownik ten ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1500 zł. W październiku 2008 r. dostał dodatkowo premię uznaniową w wysokości 300 zł (w listopadzie i grudniu nie została mu przyznana). W październiku, listopadzie i grudniu otrzymał również dodatek stażowy w wysokości 200 zł.

RADA

Wynagrodzenie przysługujące za cały okres 3 miesięcy wypowiedzenia wyniesie 5083,84 zł. Przy wyliczeniach kwoty należnej za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy powinni Państwo posłużyć się zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

W przepisach prawa pracy nie ma uregulowań dotyczących zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia. W praktyce jednak występują sytuacje, kiedy pracodawca, po wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę, odsuwa go od wykonywania pracy. W celu uniknięcia zarzutu naruszenia postanowień chociażby Kodeksu pracy, na zastosowanie takiego rozwiązania pracodawca powinien uzyskać od pracownika zgodę w formie pisemnej. Jest również prezentowane w literaturze prawa pracy stanowisko, zgodnie z którym, wyjątkowo, można pracownika odsunąć od wykonywania pracy, bez jego pisemnej zgody, jednostronnie - decyzją pracodawcy. Może się tak zdarzyć w przypadku utraty zaufania do pracownika, gdy pracownik dopuścił się naruszenia obowiązków, uzasadniającego zwolnienie dyscyplinarne (art. 52 Kodeksu pracy), a pracodawca dał mu wypowiedzenie w trybie ustawowym. Drugi przypadek, kiedy do zwolnienia ze świadczenia pracy wystarczy jednostronna decyzja pracodawcy - to obiektywne przeszkody uniemożliwiające pracownikowi faktyczne świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Taką przeszkodą może być np. rzeczywista likwidacja stanowiska.

Za pełny okres niewykonywania pracy z powodu zwolnienia ze świadczenia pracy zatrudniona osoba powinna otrzymać wynagrodzenie na warunkach nie mniej korzystnych niż te, które by obowiązywały, gdyby normalnie pracowała.

Po skutecznym zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia pracodawca nie może jednostronnie zmienić podjętej decyzji i wezwać podwładnego do stawienia się do pracy. Nawet jeśli pracownik w takim okresie niewykonywania pracy podejmie inne zatrudnienie, nie zwalnia to pracodawcy z konieczności wypłaty pensji.

WAŻNE!

Za okres niewykonywania pracy z powodu zwolnienia ze świadczenia pracy pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe od tego, które otrzymałby, gdyby normalnie pracował.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK