Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Zwrot kosztów podróży związanej ze zleceniem

Stan prawny: 2008-12-22 16:39

W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?

RADA

Pełna kwota zwrotu należności wypłaconych zleceniobiorcy z tytułu podróży niezbędnej w celu wykonania zlecenia podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tej osoby. Do zleceniobiorców nie ma zastosowania zwolnienie ze składek zwrotu należności z tytułu podróży służbowych.

UZASADNIENIE

Odpłatność za wykonywanie umowy zlecenia określili Państwo w umowie kwotowo. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu umowy zlecenia. Przychodem tym są otrzymane lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcy pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zleceniobiorców nie dotyczą przepisy rozporządzenia, które określa rodzaje przychodów zwolnionych ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozporządzenie to zwalnia ze składek należności z tytułu podróży służbowej, ale tylko w przypadku pracowników.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy należy uwzględniać zarówno wynagrodzenie za wykonaną pracę, jak i należności z tytułu podróży odbytych w celu wykonania zlecenia.

Przychody te będą również stanowić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. W podstawie wymiaru składki na to ubezpieczenie w przypadku zleceniobiorcy należy bowiem uwzględniać te same przychody, które podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne (art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).

Jeżeli poza zleceniobiorcami zatrudniają Państwo przynajmniej jednego pracownika, to Państwa firma jest również płatnikiem składek na Fundusz Pracy. W takim przypadku powinni Państwo opłacić składkę na ten fundusz również za zleceniobiorcę, ponieważ podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, a podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia (art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia). Podstawą wymiaru tej składki będzie suma przychodów i wypłaconych zleceniobiorcy należności z tytułu odbytych podróży.

Od sumy tych przychodów powinni Państwo również opłacić składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli firma podlega ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Składka ta jest należna za każdą osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (art. 29 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).

Należności z tytułu podróży zleceniobiorcy w celach wykonania pracy są natomiast zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że podróż służbowa zleceniobiorcy miała na celu osiągnięcie przychodów przez zleceniobiorcę, a zleceniodawca nie zaliczył należności wypłaconych zleceniobiorcy do kosztów uzyskania przychodów. Zwolnienie jest jednak ograniczone do kwot, jakie przysługują z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej.

Wypłacają Państwo zleceniobiorcy należności w kwotach wyższych niż określone dla pracowników sfery budżetowej. W związku z tym od kwot przekraczających stawki należne pracownikom sfery budżetowej należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Przy rozliczeniu przychodu pracownika należy pamiętać, że:

• ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów i podstawy opodatkowania, przychód należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne naliczone wyłącznie od przychodu podlegającego opodatkowaniu,

• nie wolno odliczać od zaliczki na podatek składki na ubezpieczenie zdrowotne naliczonej od przychodu zwolnionego z podatku.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca zatrudniony w firmie X we wrześniu 2008 r. uzyskał wynagrodzenie w wysokości 3200 zł. Ponadto otrzymał zwrot należności z tytułu odbytych podróży służbowych w kwocie 300 zł (o 100 zł wyższej niż ustalona w rozporządzeniu w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności dla pracowników sfery budżetowej).

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 13 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, ust. 13, art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 1, § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027),

• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 29 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2008-10-13, ostatnia aktualizacja: 2008-12-22 16:39

KOMENTARZE

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter