| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Zwrot kosztów podróży związanej ze zleceniem

Zwrot kosztów podróży związanej ze zleceniem

W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?

RADA

Pełna kwota zwrotu należności wypłaconych zleceniobiorcy z tytułu podróży niezbędnej w celu wykonania zlecenia podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tej osoby. Do zleceniobiorców nie ma zastosowania zwolnienie ze składek zwrotu należności z tytułu podróży służbowych.

UZASADNIENIE

Odpłatność za wykonywanie umowy zlecenia określili Państwo w umowie kwotowo. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu umowy zlecenia. Przychodem tym są otrzymane lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcy pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zleceniobiorców nie dotyczą przepisy rozporządzenia, które określa rodzaje przychodów zwolnionych ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozporządzenie to zwalnia ze składek należności z tytułu podróży służbowej, ale tylko w przypadku pracowników.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy należy uwzględniać zarówno wynagrodzenie za wykonaną pracę, jak i należności z tytułu podróży odbytych w celu wykonania zlecenia.

Przychody te będą również stanowić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. W podstawie wymiaru składki na to ubezpieczenie w przypadku zleceniobiorcy należy bowiem uwzględniać te same przychody, które podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne (art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).

Jeżeli poza zleceniobiorcami zatrudniają Państwo przynajmniej jednego pracownika, to Państwa firma jest również płatnikiem składek na Fundusz Pracy. W takim przypadku powinni Państwo opłacić składkę na ten fundusz również za zleceniobiorcę, ponieważ podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, a podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia (art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia). Podstawą wymiaru tej składki będzie suma przychodów i wypłaconych zleceniobiorcy należności z tytułu odbytych podróży.

Od sumy tych przychodów powinni Państwo również opłacić składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli firma podlega ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Składka ta jest należna za każdą osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (art. 29 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »