| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Mieliśmy z pracownikiem zawartą umowę na czas określony. Wysłaliśmy go w podróż służbową do Niemiec. Umowa uległa rozwiązaniu w czasie pobytu pracownika za granicą. Przez telefon pracownik oznajmił nam, że jej nie przedłuża. Pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy nie stawił się na spotkaniu, które było głównym celem wysłania go w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie do Polski były pracownik zażądał rozliczenia kosztów podróży. Prezes nie chce rozliczyć mu kosztów powrotu, gdyż - jak argumentuje - osoba ta nie była już pracownikiem i powrót nie nastąpił w porozumieniu z nami i zgodnie z planem, lecz pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy. Czy musimy zwrócić byłemu pracownikowi te koszty, mimo że naraził nas na straty?

RADA

Niezależnie od rozwiązania umowy o pracę są Państwo zobowiązani do rozliczenia kosztów podróży służbowej poniesionych przez byłego pracownika.

UZASADNIENIE

Nierozliczenie się z pracownikiem z kosztów powrotu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Prawem stron stosunku pracy jest jego zakończenie z dniem rozwiązania umowy. Nie ma przeszkód, by pracodawca jako strona administrująca stosunkiem pracy zaproponował pracownikowi kolejną umowę i przedłożył mu ją do podpisu przed rozwiązaniem poprzedniej. Państwo tego nie zrobili. Na swoje ryzyko wysłali Państwo w podróż służbową pracownika, którego aktualnie obowiązująca umowa o pracę kończyła się w czasie tej podroży. Podróż służbowa pracownika była zatem tak zaplanowana (przez pracodawcę), że jej część nie mieściła się w okresie zatrudnienia.

Pracownik musiał pojechać w podróż służbową (wykonać polecenie pracodawcy). Nie wiadomo, czy wcześniej planował niepodpisywanie kolejnej umowy (może np. w Niemczech otrzymał intratną propozycję pracy). Konieczność pokrycia przez byłego pracownika kosztów powrotu do kraju w sytuacji, gdy jeszcze w ramach umowy o pracę na polecenie zatrudniającego wyjechał daleko poza miejsce świadczenia pracy, ustalone w umowie o pracę, jest nieuzasadnione. Dodatkowo pracownikowi będą przysługiwać diety za okres do powrotu do kraju, gdyż wrócił do kraju bez nieuzasadnionej zwłoki.

• art. 8, art. 775 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »