| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Podróż służbowa

Podróż służbowa

Pracodawca zamierza wysłać mnie w podróż służbową trwającą 3 dni do innego miasta. Czy w takiej sytuacji ma on obowiązek zapewnić mi nocleg. Czy w tym zakresie obowiązują odpowiednie standardy (np. hotel 4-gwiazdkowy)?

Podczas podróży służbowej pracodawca obowiązany jest do zapewnienia pracownikowi noclegów lub zwrotu kosztów noclegów poniesionych przez pracownika.

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Szczegółowe zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowej powinny być uregulowane w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania, albo w umowie o pracę.

Jeżeli żaden z powyższych aktów nie zawiera regulacji w tym zakresie, pracodawca spoza sfery budżetowej może stosować następujące akty prawne:

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.) albo

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Zgodnie z powyższymi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej na podstawie przedstawionego rachunku za nocleg. Jeżeli pracownik nie przedłoży rachunku, a pracodawca nie zapewnił mu bezpłatnego noclegu, pracownikowi przysługuje ryczałt za każdy nocleg. Wysokość ryczałtu to 150% diety, czyli 34,50 zł. Warunkiem wypłaty ryczałtu jest zachowanie wymaganego przedziału czasowego, w którym pracownik z takiego noclegu musi skorzystać. Ryczałt przysługuje tylko wówczas, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin między 21.00 a 7.00. Pracownikowi nie przysługuje prawo do zwrotu kosztów noclegu lub ryczałtu za nocleg za czas podróży, gdy pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu. W przepisach nie zostały określone ani standardy hotelu, jaki ma zapewnić pracodawca, ani maksymalne kwoty, jakie może zapłacić za nocleg pracownik (gdy przedkłada rachunek, bo pracodawca mu noclegu nie zapewnił). Jednak kwestie te powinny być rozstrzygane na podstawie kryteriów związanych ze stanowiskiem pracy danego pracownika, jak również art. 8 k.p., który stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK