REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Halina Tulwin
Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy
Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Diety w delegacji należą się od początku wyjazdu

Do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku serwisanta komputerowego należy naprawa sprzętu dostarczanego przez klientów do siedziby firmy lub w miejscu jego użytkowania przez klientów. W umowie o pracę wskazano, że miejscem jego pracy jest obszar województwa mazowieckiego. W jaki sposób należy naliczyć mu diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren tego województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Autopromocja

JEST PROBLEM! Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia

Zgodnie z art. 775 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Przez pojęcie miejsca pracy rozumie się stały punkt w znaczeniu geograficznym bądź pewien oznaczony obszar (strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób), w którym praca ma być świadczona. Wskazanie w umowie o pracę jako miejsca pracy oznaczonego obszaru możliwe jest zwłaszcza w przypadku pracowników, których praca związana jest ze stałym przemieszczaniem się.

Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca, który może uznać, że jest nią miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika. Środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę, też określa pracodawca, przy czym na wniosek pracownika może on wyrazić zgodę na jazdę samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy.

Kluczowa chwila

W przypadku podróży krajowej przepisy nie określają momentu jej rozpoczęcia. Paragraf 7 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167) wskazuje jednak, że należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Należałoby więc przyjąć, że podróż służbowa pracownika, dla którego miejscem pracy jest obszar województwa i który zgodnie z poleceniem pracodawcy wyjeżdża z miejsca zamieszkania lub siedziby pracodawcy w celu realizacji zadania służbowego poza stałym miejscem pracy, zaczyna się od momentu faktycznego jej rozpoczęcia (wyjazdu), a nie dopiero od przekroczenia granicy województwa. W ten sam sposób należy obliczać należność z tytułu diet (od wyjazdu do powrotu do miejsca zamieszkania lub siedziby).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejazdy

Rozważając kwestię czasu pracy w podróży służbowej, należy odnieść się do definicji czasu pracy z art. 128 par. 1 k.p. W myśl tego przepisu czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. O pozostawaniu w dyspozycji pracodawcy przez pracownika, który pracy nie wykonuje, można mówić w zakresie, w jakim pracownik znajduje się w stanie psychofizycznym umożliwiającym wykonywanie pracy, mając przy tym zamiar jej świadczenia – musi więc wystąpić rzeczywista możliwość i gotowość świadczenia pracy.

Zatem czasem pracy jest czas, w którym pracownik faktycznie wykonywał pracę podczas podróży służbowej. Nie będzie nim natomiast czas przejazdów, jakie pracownik odbywa w ramach tej podróży (dojazd do miejsca wykonywania zadania i powrót do miejsca zamieszkania), ani czas pobytu w podróży służbowej, podczas którego praca nie była wykonywana. Wyjątek od tej zasady stanowi jednak czas podróży, który przypada w normalnych (harmonogramowych) godzinach pracy. Taki przejazd jest zaliczany do czasu pracy. [przykład]

Powyższy sposób kwalifikowania czasu przejazdów do czasu pracy odnosi się do typowych podróży służbowych, mających charakter incydentalny w stosunku do zasadniczych obowiązków pracownika wynikających z umowy o pracę. Inaczej wygląda sytuacja pracowników, których praca w decydującej mierze polega na przemieszczaniu się z jednego do drugiego miejsca (miejscowości) wykonywania zajęć stanowiących przedmiot pracowniczego zobowiązania. Przejazdy stanowią tu integralny element sposobu wykonywania pracy w ramach ruchomego miejsca pracy.

W wyroku z 6 maja 2014 r., sygn. akt II PK 219/13, Sąd Najwyższy orzekł, że czasem pracy pracownika wykonującego obowiązki na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. W ich czasie pracownik pozostaje bowiem w dyspozycji pracodawcy, a świadczenie pracy polega na samym przemieszczaniu się, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie podstawowych zadań pracowniczych. Jeśli więc praca jest wykonywana wyłącznie lub w przeważającej mierze poza siedzibą zakładu pracy, pracownikowi należy wliczyć do czasu pracy nie tylko czas niezbędny na wykonanie zadania określonego przez pracodawcę, lecz także czas przeznaczony na przejazdy.

PRZYKŁAD

Planowane godziny pracy

Pracownicy zgodnie z obowiązującym harmonogramem świadczą pracę od godz. 6.00 do 14.00. Pracodawca wysyła ich w podróż służbową. Aby dostać się do miejsca będącego jej celem wyjeżdżają o godz. 6.00, na miejscu są o 7.00 i do 13.00 świadczą pracę, po czym o 14.00, po przebyciu drogi powrotnej, kończą dzień pracy. Ponieważ podróż zarówno w jedną, jak i w drugą stronę przypada w normalnych godzinach pracy, zaliczana jest do czasu pracy. W sytuacji gdyby pracownicy przebywali w podróży przed godz. 6.00 lub po godz. 14.00, czas przejazdów nie wliczałby się do czasu pracy.

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA