| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Podróże służbowe

Na podstawie przepisów prawa pracy w 2015 r. pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na podróż służbową krajową bądź zagraniczną. Wskazywać on będzie jej czas i miejsce, a także obowiązki służbowe pracownika, jakie powinny być wykonane poza siedzibą pracodawcy. W sytuacji, w której dany pracownik stale świadczy pracę poza nią, jego podróżą służbową będzie wyjazd w celu wykonania zleconego przez pracodawcę obowiązku poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. 

Zobacz również: Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Uprawnienia pracownika w związku z podróżą służbową

Uprawnieniem pracownika, jakie wiąże się z odbyciem takiej podróży, jest przede wszystkim roszczenie wobec pracodawcy o pokrycie dodatkowych kosztów, jakie pracownik w związku z nią poniósł (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Ich zwrot nie stanowi jednak dodatkowego wynagrodzenia pracownika, zaś ich wysokość wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167), które będą obowiązywały również w 2015 r. Na ich podstawie pracownik może ubiegać się o różne należności, jakie wynikają z podróży służbowej. Będą to dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę).

Zobacz również: Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Termin i tryb rozliczenia wydatków pracownika

Przepisy ustanawiają termin, w jakim pracownik może rozliczyć odbytą podróż służbową – powinien dokonać tego w ciągu 14 dni od momentu zakończenia podróży. Konieczne jest przedstawienie przez niego pracodawcy wszelkich rachunków, faktur i biletów, które potwierdzają poniesione niezbędne wydatki. Jeżeli udokumentowanie kosztów podróży jest niemożliwe, pracownik składa oświadczenie o poniesionych wydatkach i wskazuje, jaka jest przyczyna braku możliwości ich udokumentowania. Oświadczenie to powinno mieć formę pisemną.

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Podobnie, jak obecnie, w 2015 r. pracownikowi przysługiwać będzie dieta z tytułu podróży krajowej, która przeznaczona jest na pokrycie powiększonych kosztów wyżywienia. Jej wysokość wynosiła będzie 30 zł za dobę.

Zobacz również: Jak rozliczyć delegację krajową?

W jaki sposób ustalać diety w 2015 r.?

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia wskazują, w jaki sposób obliczana będzie 2015 r. wysokość diety w zależności od długość podróży służbowej. Zgodnie z nimi jeśli podróż potrwa nie dłużej niż 24 godziny i wyniesie:

  • mniej niż 8 godzin, dieta nie będzie przysługiwała,
  • od 8 do 12 godzin, przysługiwać będzie 50% diety,
  • ponad 12 godzin, przysługiwać będzie dieta w pełnej wysokości (tj. 30 zł).

Polecamy również: Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK