| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostało określone miejsce pracy pracowników wykonujących jazdy lokalne. 

Jazdy lokalne to wyjazdy pracowników w granicach miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy. Definicja ta nie została nigdzie określona przepisami, wynika natomiast z definicji podróży służbowych. Podróżą służbową jest zlecony pracownikowi wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy tego pracownika (art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.). Skoro wyjazd poza miejsce pracy pracownika będzie podróżą służbową, to wyjazdy w granicach jego miejsca pracy będą jazdami lokalnymi. O tym, czy dany pracownik będzie wykonywał jazdy lokalne, czy jego wyjazd będzie już podróżą służbową, decyduje zatem, w jaki sposób zostało określone jego miejsce pracy.

Zobacz także: Jak obniżyć dietę krajowa o zapewnione wyżywienie

Określenie miejsca pracy powinno wskazywać na jakiś stały, określony punkt, który może zostać zlokalizowany. Może to być np. siedziba stowarzyszenia czy miejscowość, na terenie której wykonywana jest praca. Jako miejsce pracy można również określić miejsce, w którym pracownik otrzymuje przydział zadań roboczych. Przez miejsce pracy należy rozumieć bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., sygn. akt I PR 19/85, OSP 1986/3/46). 

Przykład 

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Warszawie. Pracownik stowarzyszenia jako miejsce pracy ma w umowie zapisane miasto Warszawa. Czy wyjazd do podwarszawskiego Konstancina będzie jazdą lokalną tego pracownika?
Nie, zlecony wyjazd w celach służbowych do Konstancina (mimo że to w zasadzie aglomeracja Warszawy) będzie podróżą służbową tego pracownika. Miejscem pracy pracownika jest teren miasta Warszawa. Jazdy lokalne będą zatem dopuszczalne tylko w obrębie tego miasta. Każdy wyjazd poza granice miasta wskazanego jako miejsce pracy pracownika powinien być traktowany jako podróż służbowa. 

O tym, w jaki sposób określamy miejsce pracy pracowników, decyduje przydzielony im zakres obowiązków służbowych. Pracownik, który swoje obowiązki wykonuje poza siedzibą pracodawcy, jako miejsce pracy powinien mieć wskazane miasto, w którym siedziba ta się znajduje lub inny szerszy obszar (np. województwo). 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »