| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie? Zgodnie z nowymi przepisami dzienna stawka diety za służbową podróż krajową wynosi 30 zł. Zostaje pomniejszona o zapewnione pracownikowi wyżywienie. W jaki sposób obliczyć dietę, gdy pracownik miał zapewnione wyżywienie?

Jesteśmy fundacją, która przy rozliczaniu podróży służbowych stosuje przepisy rozporządzenia o podróżach służbowych z 29 stycznia 2013 r. Jeden z naszych pracowników był w delegacji przez 10 godzin. Przy ustalaniu wysokości diety krajowej i jej obniżeniu o zapewniony obiad okazało się, że pracownik nie ma prawa do diety, bo zgodnie z przepisami rozporządzenia obniżenia należy dokonać od pełnej kwoty diety, tj. od 30 zł. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Tak, Państwa postępowanie jest prawidłowe. Jeżeli pracownikowi przysługuje niepełna dieta, ponieważ jego podróż trwała 10 godzin, to obniżenia o zapewniony posiłek należy dokonać nie od kwoty niepełnej diety, ale od kwoty pełnej diety, tj. od 30 zł.

Polecamy również serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Kwotę diety w podróży krajowej wynoszącej obecnie 30 zł zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie – 25% diety; obiad – 50% diety; kolacja – 25% diety (§ 7 ust. 4 w zw. z ust. 1 rozporządzenia o podróżach służbowych).

Taka konstrukcja przepisów powoduje, że pracownik, któremu przysługuje niepełna dieta, może jej nie otrzymać lub otrzymać znikomą jej część. Potwierdził to resort pracy w odpowiedzi z 11 kwietnia 2013 r.

Stanowisko MPiPS w sprawie obniżania diety krajowej o zapewnione wyżywienie

W świetle przepisów § 7 rozporządzenia, dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży (ust. 1). Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego, w sposób określony w ust. 2. Należność pracownika z tytułu diet ulega stosownemu zmniejszeniu bądź nie występuje, jeśli pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie podczas podróży służbowej. Jeśli podróż służbowa trwała np. od 8 do 12 godzin, a pracownik miał zapewniony obiad, należność z tytułu diety nie przysługuje. Obliczona zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 1 lit. b połowa diety (15 zł) podlega bowiem zmniejszeniu o koszt obiadu, tj. o 15 zł (50% z 30 zł = 15 zł).

Zobacz również: Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Omawiana regulacja jest krzywdząca dla pracownika, ale z pewnością wynika ze względów racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami finansowymi będącymi w dyspozycji jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą ustalić inne zasady obniżania niepełnej diety z tytułu zapewnionych posiłków. Muszą jednak pamiętać, że jeżeli będą to zasady korzystniejsze dla pracownika, to nadwyżka między wysokością diety ustaloną zgodnie z rozporządzeniem o podróżach służbowych a regulacjami wewnątrzzakładowymi będzie przychodem pracownika podlegającym oskładkowaniu i opodatkowaniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »