| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

W przypadku podróży zagranicznej dochodzi przy tym do modyfikacji funkcji diety, która ma służyć nie tylko pokryciu kosztów wyżywienia, ale również zapewnić pracownikowi środki na drobne wydatki. Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do Rozporządzenia. Również – jak w przypadku podróży krajowej – dieta przysługuje jedynie częściowo za niepełną dobę wyjazdu zagranicznego.

Jeżeli pracownik może korzystać z bezpłatnego wyżywienia, kwota diety jest obniżana przy założeniu, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

- śniadanie - 15% diety;
- obiad – 30% diety
- kolacja – 30% diety

Powyższe dotyczy również korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej. W odrażeniu jednak od regulacji dotyczącej podróży krajowej, pracownikowi, któremu zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie, nadal przysługuje świadczenie w wysokości 25% należnej diety.

Podsumowując, dieta z tytułu podróży służbowej służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia które w tym czasie występują (np. gdy zachodzi konieczność skorzystania z usługi restauracyjnej), a które przewyższają wydatki, jakie pracownik normalnie poniósłby w miejscu swojego zamieszkania. Wyjątkowo, w przypadku podróży zagranicznych, kwota diety może być również przeznaczana przez pracownika na inne, drobne wydatki, jednakże jedynie w zakresie kwoty określonej Rozporządzeniem

Notka biograficzna autora:

Jan Kretowicz – aplikant adwokacki, prawnik w Kancelarii Prawniczej R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego, w tym związanych z tematyką ubezpieczeń gospodarczych. W sferze jego zainteresowań leżą zagadnienia z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.

Polecamy serwis: Podróż służbowa

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki, prawnik w Kancelarii Prawniczej R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podróż służbowa w 2013 r.
Podróż służbowa w 2013 r.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK