| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Podróże służbowe - diety 2013

Podróże służbowe - diety 2013

Od 2003 r. na terenie kraju stale obowiązywały te same stawki diet za podróże służbowe. 1 marca 2013 r. wprowadzono nowe zasady rozliczania podróży służbowych.

Komunikacja miejscowa

Konsekwencją wprowadzonych zmian jest także prawo do podwyższonych innych świadczeń związanych z podróżą służbową. W związku z każdą rozpoczętą dobą pobytu w podróży krajowej pracownikowi będzie przysługiwał ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety, czyli 6 zł (dotychczas 4,60 zł), chyba że nie poniósł kosztów dojazdów. Nie dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca na wniosek pracownika zgodzi się na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Jak obniżyć dietę krajową o zapewnione wyżywienie?

Nocleg

Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługiwać będzie pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Kwota za jedną noc nie może jednak przekraczać dwudziestokrotności stawki diety (600 zł).

Rozporządzenie dopuszcza możliwość zwrotu kosztów noclegu przewyższających wskazany limit. Dotyczy to uzasadnionych przypadków. Jeśli pracodawca nie zapewni pracownikowi noclegu, a ten nie przedstawi rachunku za nocleg, będzie przysługiwał mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety, czyli 45 zł (dotychczas 34,50 zł). Ryczałt dotyczy tylko noclegów trwających minimum 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7.

Zwrot kosztów noclegów lub ryczałt nie przysługują za czas przejazdów. Co więcej, pracodawca może uznać, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu. Wtedy również zwrot kosztów (lub ryczałt) nie będzie miał zastosowania.

Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013, poz.167)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK