| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Wypadek w podróży służbowej

Wypadek w podróży służbowej

Pracownicy, odbywający podróże służbowe, częściej są narażeni na różnego rodzaju wypadki, np. drogowe. Przy ustalaniu prawa do odszkodowania istotne znaczenie ma wykazanie, że taki wyjazd był na polecenie pracodawcy, a wypadek pozostawał w związku przyczynowym z pracą.

Kiedy pracownik jest chroniony?

W praktyce określenie zakresu ochrony pracownika w czasie podróży służbowej powoduje znaczne trudności. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza czynności zaliczanych do prywatnej sfery życia pracownika i niepozostających w związku z obowiązkami pracowniczymi oraz celem podróży służbowej. Należy jednak stwierdzić, że ochrona pracowników w podróży służbowej jest szeroka i wykluczenie związku danego zdarzenia z pracą następuje tylko wtedy, gdy wypadek został spowodowany takim postępowaniem pracownika, które nie pozostawało w żadnym związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Dzieje się tak dlatego, że w czasie podróży służbowej pracownik musi poruszać się w interesie pracodawcy poza miejscem swojego zatrudnienia i zamieszkania, z czym wiąże się dodatkowe ryzyko powstania nieszczęśliwego wypadku. Określając zakres ochrony pracownika w czasie podróży służbowej, warto zwrócić uwagę na orzecznictwo Sądu Najwyższego. Istotne znaczenie ma tu m.in. wyrok Sądu z 13 maja 1997 r., w którym podkreślono, że pracownik w podróży służbowej zachowuje m.in. prawo do korzystania z odpoczynku, spacerów czy spożywania posiłków poza miejscem wykonywania obowiązków służbowych. Przy czym, tego rodzaju zachowanie pracownika nie oznacza zerwania związku z celem podróży służbowej. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 1999 r., podnosząc, że wypadek pracownika w czasie podróży służbowej, biorącego udział w jej części rekreacyjnej, podlega ochronie prawnej, chyba że jego zachowanie jest naganne w sposób uzasadniający uznanie, że doszło do zerwania związku z podróżą służbową. W praktyce oznacza to, że w ramach podróży służbowej pracownik jest objęty ochroną ubezpieczeniową nie tylko podczas wykonywania czynności zleconych mu do załatwienia w czasie podróży oraz w czasie drogi do miejsca docelowego i z powrotem do stałego miejsca zamieszkania, lecz przez cały czas pobytu w takiej podróży.

PRZYKŁAD

Pracownik został skierowany przez pracodawcę na 3-dniowe szkolenie. Po zakończeniu wykładów, idąc do swojego pokoju, potknął się na schodach i skręcił nogę w stawie skokowym. W wyniku tego doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wypadek ten zgłoszono do właściwego oddziału ZUS, gdzie lekarz orzecznik stwierdził 3% uszczerbek na zdrowiu. Uzasadnia to prawo pracownika do jednorazowego odszkodowania z tytułu tego uszczerbku.

Wyłączenie uprawnień

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego wyłącza takie postępowanie pracownika w czasie podróży służbowej, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Musi więc wystąpić zerwanie związku między powierzonymi obowiązkami a zachowaniem się pracownika w czasie podróży służbowej, np. złamanie nogi po samowolnym opuszczeniu przez pracownika autobusu, którym poruszał się on do celu podróży służbowej. Ponadto, świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują pracownikowi, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie ma prawa do tych świadczeń także pracownik, który – będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych – przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 pkt 1, art. 6, art. 9, art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 637).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 5 czerwca 1998 r. (II UKN 80/98, OSNP 1999/11/380),
  • wyrok SN z 13 maja 1997 r. (II UKN 98/97, OSNP 1998/4/132),
  • wyrok SN z 8 października 1999 r. (II UKN 545/98, OSNP 2001/1/21).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK