| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu wydatków za parkowanie

Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu wydatków za parkowanie

Jeden z naszych pracowników przez kilka dni był w podróży służbowej, w którą udał się firmowym samochodem. Pracownik przedstawił kilka paragonów za parkowanie. Czy mamy obowiązek zwrócić mu koszty parkowania?

Powinni Państwo zwrócić pracownikowi koszty płatnego parkowania, jeżeli w Państwa ocenie i biorąc pod uwagę argumentację pracownika było ono konieczne i wynikało z uzasadnionych potrzeb związanych z wyjazdem służbowym. W przeciwnym razie zwrot nie przysługuje. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracodawca, co do zasady, nie ma obowiązku zwracać pracownikowi wszystkich faktycznie poniesionych przez niego wydatków podczas delegacji, lecz tylko uzasadnione (§ 3 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi...). Dlatego przed rozpoczęciem podróży służbowej zatrudniający powinien określić, za jakie wydatki pracownik otrzyma zwrot.

Uznanie przez pracodawcę danych wydatków za zasadne zależy od celu podróży służbowej, szczegółowych zadań i obowiązków pracownika związanych z korzystaniem ze służbowego samochodu czy rodzaju działalności prowadzonej przez pracodawcę.

Opłaty za parking w podróży służbowej mogą zatem, ale nie muszą obciążać pracodawcy. Wszystko zależy od tego, jak kwestia ta została uregulowana przez zatrudniającego w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 Kodeksu pracy). Pracodawca, aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy, może tę sprawę unormować bardziej szczegółowo w odrębnym dokumencie, np. w regulaminie korzystania z pojazdów służbowych.

Pracodawca może zobowiązać pracownika korzystającego ze służbowego samochodu np. do parkowania tylko we wskazanych miejscach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK