| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Opodatkowanie dofinansowania do wyjazdów członków stowarzyszenia

Opodatkowanie dofinansowania do wyjazdów członków stowarzyszenia

Jesteśmy stowarzyszeniem, które organizuje wyjazdy naukowo-techniczne dla swoich członków. Nie są oni jednak pracownikami, nie należą również do składu zarządu, ale otrzymują dofinansowanie do tych wyjazdów. Czy takie dofinansowanie podlega opodatkowaniu?

Jeżeli członkowie stowarzyszenia nie są pracownikami, jak również nie otrzymują dofinansowania do podróży z tytułu przynależności do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, to takie dofinansowanie stanowi dla nich przychód z innych źródeł. Jeżeli podróż członków stowarzyszenia ma związek z realizacją jego statutowych zadań, zwolnieniem z podatku jest objęta kwota dofinansowania w wysokości należności z tytułu podróży służbowej. Nadwyżka ponad ten limit stanowi dla członków stowarzyszenia przychód podlegający opodatkowaniu, który należy wykazać w informacji PIT- 8C. Jeżeli jednak dofinansowanie do wyjazdów stanowi dla członków stowarzyszenia dodatkową korzyść i nie jest związane z realizacją zadań stowarzyszenia, to po stronie obdarowanych powstaje przychód z innych źródeł, który należy w całości opodatkować.

UZASADNIENIE

Przychodami z działalności wykonywanej osobiście są m.in. przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, niezależnie od sposobu ich powoływania (art. 13 pkt 5 updof). Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 1997 r. (sygn. akt U 6/97), „o pełnieniu obowiązku obywatelskiego możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych. Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności instytucji samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności w jej interesie”.

Należy zatem przyjąć, że członkowie stowarzyszenia nie pełnią obowiązków społecznych lub obywatelskich w rozumieniu powyższego wyroku. Wskazuje na to również interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 24 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/415-356/10/ASz), zgodnie z którą „(...) z obowiązkami społecznymi i obywatelskimi mamy do czynienia w przypadku czynności i zadań związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, jakimi są obowiązki wynikające z funkcji np. radnego, posła czy senatora. Będą to przede wszystkim obowiązki związane z uczestniczeniem obywateli w sprawowaniu władzy publicznej (zarówno wykonawczej, sądowniczej, jak i ustawodawczej)”.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się również przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 updof). Członkowie stowarzyszenia nie otrzymują jednak dofinansowania do podróży, ponieważ nie należą do żadnego z wymienionych organów. W związku z tym dofinansowania do wyjazdów członków stowarzyszenia nie należy zaliczać do tej kategorii przychodów.

Dofinansowanie do podróży członków stowarzyszenia będzie stanowiło dla nich przychód z innych źródeł. Za przychody z innych źródeł uważa się m.in. dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów m.in. z tytułu wykonywanej pracy, z samodzielnej działalności, z działalności gospodarczej czy z kapitałów pieniężnych (art. 12–14 i 17 updof w związku z art. 20 ust. 1 updof).

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczania pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »