| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Opodatkowanie dofinansowania do wyjazdów członków stowarzyszenia

Opodatkowanie dofinansowania do wyjazdów członków stowarzyszenia

Jesteśmy stowarzyszeniem, które organizuje wyjazdy naukowo-techniczne dla swoich członków. Nie są oni jednak pracownikami, nie należą również do składu zarządu, ale otrzymują dofinansowanie do tych wyjazdów. Czy takie dofinansowanie podlega opodatkowaniu?

Jeżeli dofinansowanie do wyjazdów byłoby dla członków dodatkową korzyścią, niezwiązaną z realizacją zadań stowarzyszenia, wówczas stanowiłoby dla obdarowanych w całości przychód opodatkowany bez względu na wysokość dofinansowania.

W sytuacji gdy podróż członków stowarzyszenia byłaby związana z realizacją celów statutowych stowarzyszenia, wówczas przychody z tego tytułu będą zwolnione z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b oraz ust. 13 pkt 2 updof).

WAŻNE!

Jeżeli dofinansowanie do podróży członków stowarzyszenia jest dla nich dodatkową korzyścią, podlega w całości opodatkowaniu.

Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem odpowiednio diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w przepisach o podróżach służbowych krajowych i zagranicznych. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia byłoby jednak to, aby otrzymane przez członków stowarzyszenia z tego tytułu świadczenia nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz aby zostały poniesione w celu realizacji zadań stowarzyszenia, a nie stanowiły korzyści dla członków stowarzyszenia. Z tytułu podróży służbowej zwolnienie miałoby zastosowanie do diet w wysokości określonej w przepisach o podróżach służbowych, a także obejmowałoby zwrot kosztów przejazdów i dojazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, innych wydatków, określonych przez stowarzyszenie odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Ewentualna nadwyżka ponad limit określony we wskazanych rozporządzeniach byłaby opodatkowana. Przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu należy wówczas wykazać w informacji PIT-8C. Taką informację należy sporządzić w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Członek stowarzyszenia na podstawie PIT- 8C w zeznaniu rocznym samodzielnie dokona rozliczenia tego przychodu.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 5, pkt 7, art. 20 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, ust. 13 pkt 2, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.),
  • § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1990 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczania pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »