| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Określenie kraju docelowego podróży służbowej

Określenie kraju docelowego podróży służbowej

Jesteśmy firmą transportową i wykonujemy usługi transportowe na terenie UE oraz poza nią. Jak rozliczyć delegację pracownika, gdy: otrzymuje zlecenie na przewóz towarów na trasie Polska – Norwegia (transport planowany z docelowym miejscem w Norwegii), a jednocześnie po rozładowaniu w Norwegii otrzymuje kolejne zlecenie na przewóz towarów na trasie Norwegia – Francja i po rozładowaniu kolejne na trasie Francja – Holandia, i powrót do Polski? W jakiej walucie wyliczyć delegację? Jaki kraj uznać za docelowy, w przypadku gdy w momencie rozpoczęcia delegacji nie było wiadomo o dwóch kolejnych zleceniach?


Jeden kraj docelowy

Przejazd następuje przez kilka krajów z przesiadkami (tranzyt), ale zadanie służbowe realizowane jest wyłącznie w ostatnim kraju. W tym przypadku mamy do czynienia z jedną podróżą służbową i wysokość diety powinna być ustalona w wysokości obowiązującej dla ostatniego państwa podróży – kraju docelowego.

Przykład:
Pracownik spółki został oddelegowany do uczestnictwa w targach w Hiszpanii. Podróż odbywa samolotem z Warszawy do Paryża, a następnie z Paryża do Madrytu. W Paryżu ma miejsce wyłącznie przesiadka, a pracownik nie wykonuje żadnego zadania służbowego w tym miejscu.
W takim przypadku mamy do czynienia z podróżą służbową z Warszawy do Madrytu, a krajem docelowym na potrzeby ustalania wartości diety jest Hiszpania.

Kilka krajów docelowych

Podróż realizowana jest etapami, ale po każdym etapie w państwie zakończenia danego etapu podróży pracownik wykonuje zadanie służbowe. W takiej sytuacji należy uznać, że chociaż faktycznie pracownik odbył jedną podróż, to jednak możemy wskazać kilka krajów docelowych, w których realizuje zadanie służbowe.

W sensie prawnym w ramach jednego faktycznego wyjazdu realizowanego etapami odbywa więc kilka podróży służbowych.

Przykład:
Pracownik spółki odbył podróż z Warszawy przez Berlin, Paryż, Madryt do Warszawy. W każdym z zagranicznych miast realizował zadanie służbowe polegające na spotkaniu z kontrahentami spółki, przeprowadzeniu negocjacji handlowych i podpisaniu kontraktu. W tym przypadku pracownik wykonywał zadania służbowe w każdym kraju, w którym się zatrzymał. W sensie prawnym, mimo że faktycznie odbył jedną podróż, wykonał zatem kilka podróży służbowych wyznaczonych poszczególnymi etapami wyjazdu. Wysokość diety w tym przypadku powinna zostać ustalona z zastosowaniem obowiązującego limitu dla państwa docelowego w danym etapie.
Wskazany przez Czytelnika problem świadczy, że w tej sytuacji mamy do czynienia z drugim przypadkiem. W rezultacie dla poszczególnych etapów wyjazdu należy ustalić wysokość diet o wartości obowiązującej dla kraju docelowego w danym etapie.

Dla Norwegii w przypadku wyjazdu z Polski do Norwegii, następnie dla Francji w przypadku podróży z Norwegii do Francji i dla Holandii w przypadku podróży z Francji do Holandii.

Podstawa prawna:
• art. 775 Kodeksu pracy,
• rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK