| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy

Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy

Nasza fundacja podpisuje z wolontariuszami umowy zlecenia, na podstawie których nieodpłatnie świadczą oni pracę. Niektórzy z nich w celu wykonania zlecenia muszą przemieszczać się po kraju, korzystając z komunikacji publicznej. Na podstawie przedłożonych przez nich biletów zwracamy im poniesione koszty podróży. Czy od tych kwot musimy potrącić składki ZUS?

RADA
Nie. Wykonywanie pracy na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego od kosztów podróży zwróconych zleceniobiorcy wykonującemu tego typu umowę nie są należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca może przyjęte zlecenie wykonać za wynagrodzeniem bądź nieodpłatnie (art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego).

Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli wykonują zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Jednak zleceniobiorcy, którzy wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia nieodpłatnie, nie mają z tego tytułu przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek. Dlatego nie są oni objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Zleceniobiorcy wykonujący zlecenie nieodpłatnie nie podlegają także obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkiem tym objęci są bowiem tylko ci zleceniobiorcy, którzy spełniają warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym.

WAŻNE!
Praca na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nieodpłatny charakter zlecenia powinien jasno wynikać z treści zawartej umowy.

W związku z tym, że wykonywanie pracy na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, to również od zwrotu kosztów podróży wypłaconych zleceniobiorcom wykonującym nieodpłatne umowy nie są należne składki na te ubezpieczenia.


Podstawa prawna:
- art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 18 ust. 3 i 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 235 ze zm.),
- art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »