| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Wysłaliśmy pracownika w podróż służbową w obrębie kraju na 20 dni. Każdego dnia zgodnie z poleceniem pracodawcy dojeżdżał z miejsca zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel delegacji i po zakończonej pracy wracał do domu. W podróży służbowej każdego dnia przebywał ponad 12 godzin. Jakie świadczenia należą się pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

  • za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika,
  • jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie (przy delegacji krajowej, w przeciwieństwie do zagranicznej podróży, nie ma podstaw, aby dietę pomniejszać procentowo w stosunku do zagwarantowanych posiłków).

Ponieważ Państwa pracownik spędził w podróży służbowej każdego dnia ponad 12 godzin, przysługuje mu pełna dieta za każdy dzień delegacji.

Wysokość diety za jedną dobę spędzoną w delegacji musi wynieść co najmniej 23 zł.

W praktyce zdarza się, że pracownik realizujący przez jakiś czas zlecone mu zadania służbowe poza stałym miejscem pracy zapisanym w umowie o pracę, ma możliwość codziennego powrotu do domu. W takim przypadku pracownik po wypełnieniu w danym dniu przypisanych mu obowiązków wraca do miejsca swego zamieszkania, by rano znów dotrzeć do docelowej miejscowości delegacji. Taka sytuacja nie zwalnia jednak zakładu pracy z konieczności wypłacania większości z należności z tytułu podróży służbowej. W tym przypadku pracownik traci prawo tylko do zwrotu kosztów związanych z noclegiem.

WAŻNE!

Pracownik, który w trakcie delegacji nocuje w swoim domu, nie ma prawa do zwrotu kosztów noclegu ani ryczałtu za nocleg.

Pracownik ma jednak prawo do zwrotu kosztów innych niż koszty noclegów. Chodzi m.in. o wydatki na codzienne dojazdy z miejscowości zamieszkania do celu podróży służbowej i z powrotem. Takie koszty ma obowiązek pokrywać pracodawca w wysokości równowartości cen biletów określonego przez siebie środka transportu (z uwzględnieniem stosownych ulg, z których pracownik może korzystać), za przejazdy każdego dnia trwania delegacji.

Jeśli pracodawca zgodził się na odbycie podróży służbowej prywatnym samochodem pracownika, wówczas powinien zrefinansować koszty codziennych przejazdów samochodem w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu, ustalonej przez pracodawcę (§ 5 ust. 3 rozporządzenia o krajowych delegacjach).

W sytuacji gdyby pracownik wracał do miejsca zamieszkania codziennie bez polecenia pracodawcy, nie miałby prawa do zwrotu kosztów przejazdów. Nie dotyczy to jednak dni wolnych od pracy, za które pracodawca pokrywa koszty przejazdu w przypadku podróży trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek rozliczenia kosztów podróży pracownika w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży.

Podstawa prawna

  • § 3, § 4, § 5, § 6, § 7, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK