| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej

Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej

Pracownik przebywa w delegacji w godzinach od 7.00 do 16.00 i ma zapewnioną kawę/herbatę oraz lunch. Czy przysługuje mu dieta?

Państwa pracownik powinien otrzymać połowę diety (11,50 zł), gdyż w delegacji był jedynie 9 godzin. Pracownik miał zapewnione tylko częściowe wyżywienie, nie ma więc podstaw do pozbawienia go diety (w tym przypadku połowy diety).

UZASADNIENIE

Dieta za czas podróży służbowej na terenie kraju jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. W 2009 r. dieta wynosi 23 zł za dobę.

W przypadku wyjazdu nieprzekraczającego doby, należności z tytułu diet przysługują pracownikowi w następującej wysokości:

  • od 8 do 12 godzin – 1/2 diety,
  • powyżej 12 godzin – dieta w pełnej wysokości.

Przepisy przewidują kilka przypadków, w których dieta nie przysługuje:

  • gdy podróż służbowa trwa krócej niż 8 godzin (co jest konsekwencją wyżej wskazanych zasad ustalania wysokości diety),
  • za czas delegowania do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika (ustawodawca wychodzi z założenia, że pracownik ma w takiej sytuacji pełną możliwość spożywania posiłków w domu, delegacja nie zwiększa zatem kosztów ponoszonych przez niego na wyżywienie),
  • gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie (przez całodzienne wyżywienie należy rozumieć co najmniej 3 posiłki).

W praktyce często problem występuje z obniżaniem diety. Dieta krajowa nie może być obniżana w związku z zapewnieniem (opłaceniem przez pracodawcę, sfinansowaniem przez kontrahenta pracodawcy) częściowego wyżywienia. Przy delegacjach krajowych nie ma zmniejszeń w związku z zapewnieniem pracownikowi częściowego wyżywienia – albo dieta przysługuje w wysokości należnej zgodnie z czasem przebywania w delegacji, albo nie przysługuje wcale. Dieta nie przysługuje wówczas, gdy pracownik miał zapewnione trzy posiłki w ciągu doby, gdyż tak należy rozumieć całodzienne wyżywienie.

Państwa pracownik miał zapewnione tylko częściowe wyżywienie, a więc nie ma możliwości pozbawienia go 11,50 zł z tytułu diety.

Podstawa prawna

  • § 4 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »