REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownikowi czasowo oddelegowanemu do miejscowości czasowego pobytu należy się dieta z tytułu podróży służbowej

Izabela Lipińska

REKLAMA

Jesteśmy firmą budowlaną. Planujemy wysłać pracownika zatrudnionego w centrali naszego zakładu do miejscowości, gdzie realizujemy kontrakt, aby nadzorował na miejscu finansowanie projektu. Będzie to jego zadanie służbowe. Okres podróży służbowej wyniesie 10 miesięcy. Pracownik może dojeżdżać do tej miejscowości w dogodnych dla siebie terminach, gdyż nie musi być tam obecny przez 5 dni w tygodniu. Jednak pracownik zdecydował, że czasowo przeprowadzi się do tej miejscowości wraz z żoną i dzieckiem, ale z uwagi na stosunkowo krótki pobyt nie będzie się tam meldował. Firma wynajmie dla niego nieodpłatnie mieszkanie w bloku mieszkalnym, a wyżywienie będzie finansował we własnym zakresie. Czy w takiej sytuacji pracownikowi należy się dieta?

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania diet z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który wykonuje zadanie służbowe w miejscowości, w której pracodawca udostępnił mu nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywa, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu i bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Jest to bowiem miejscowość czasowego pobytu pracownika.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Dieta jest świadczeniem pieniężnym ze stosunku pracy przeznaczonym na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia pracownika w czasie odbywanej przez niego podróży służbowej, czyli w czasie wykonywania zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub siedziba pracodawcy. Jest to świadczenie obowiązkowe i należy się pracownikowi przez okres przebywania przez niego w delegacji. Dieta wynosi 23 zł za dobę podróży służbowej na obszarze kraju. Jednak pracodawca może w zakładowych przepisach o wynagradzaniu ustalić wyższą kwotę diety. Nigdy jednak nie może być ona niższa od aktualnie obowiązującej stawki wynikającej z przepisów rozporządzenia o podróżach służbowych na obszarze kraju.

Dieta nie przysługuje pracownikowi w trzech przypadkach:

  • za czas delegowania pracownika do miejscowości pobytu stałego lub czasowego,
  • gdy podróż trwa co najmniej 10 dni i w dniu wolnym od pracy pracownik przerywa podróż służbową, wraca do domu, a potem udaje się z powrotem do miejsca delegacji (jednak w tym przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem),
  • jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Oznacza to, że jeżeli pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie w okresie delegacji wyżywienie obejmujące śniadanie, obiad i kolację, pracownik nie ma roszczenia o wypłatę za ten czas diet. Wówczas bowiem zwiększone koszty wyżywienia ponosi za pracowników pracodawca. Dieta nie przysługuje także wtedy, gdy pracownik jest co prawda delegowany poza stałe miejsce świadczenia pracy, jakie ma określone w umowie o pracę lub poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, ale jest to miejscowość jego stałego lub czasowego pobytu. Definicje terminów określających miejscowość stałego lub czasowego pobytu występują w prawie administracyjnym i mogą być stosowane także w prawie pracy w celu ustalenia, czy pracownikowi należy się dieta z tytułu podróży służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego tam przebywania. Zamiar stałego przebywania to wola długotrwałej koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych, w tym założenia ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Z kolei pobytem czasowym jest przebywanie w określonej miejscowości, ale bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, który znajduje się w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub który znajduje się co prawda w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Tak rozumiane miejsce pobytu obejmuje więc zarówno miejscowość w znaczeniu administracyjnym (granice administracyjne), jak i oznaczony adres (konkretny lokal mieszkalny, dom itp.). Natomiast do określenia zarówno miejsca pobytu stałego, jak i czasowego obojętne jest, czy osoba tam przebywająca dopełniła obowiązku meldunkowego. Decydujące są bowiem faktyczne przebywanie w określonej miejscowości i zamiar pobytu w niej na stałe lub tylko przez określony czas (np. przez czas przebywania w delegacji).

Państwa pracownik podjął decyzję, że wykonując zadanie służbowe przeniesie się tymczasowo do miejscowości, gdzie ma wykonać to zadanie. Będzie to dla niego ułatwienie w pracy. Zamieszka w wynajętym przez Państwa mieszkaniu wraz z rodziną. Przez ten czas będzie miał zarówno zamiar przebywania w tej miejscowości (z uwagi na konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych), jak i faktycznie będzie tam przebywać (tam znajduje się jego rodzina). Miejscowość ta nie będzie miejscem jego pobytu stałego, ponieważ nie ma on zamiaru koncentrować tam na stałe swych spraw życiowych i zawodowych. Po upływie okresu delegacji pracownik wróci do miejscowości, która jest stałym miejscem świadczenia pracy, a także miejscem stałego zamieszkania. Jest to natomiast jego pobyt czasowy, ponieważ tymczasowo, na okres wykonywania zadań służbowych w ramach delegacji, ma on zamiar przebywać w tej miejscowości i realizować centrum swej życiowej działalności (rodzinnej i zawodowej). Świadczy o tym m.in. zamieszkanie w wynajętym przez zakład pracy mieszkaniu oraz przeniesienie się do niego wraz z rodziną. W tym znaczeniu wynajmowany lokal w miejscowości czasowego pobytu niczym się nie różni się od lokalu mieszkalnego w miejscowości stałego zamieszkania pracownika, zatem nie występuje tu potrzeba zwiększonych kosztów wyżywienia. Mimo więc, że pracownik przebywa w delegacji, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania mu za ten czas diet z tytułu podróży służbowej.

Podstawa prawna:

  • art. 775 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 1 i ust. 3 oraz § 8 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (..). W ramach wykładni systemowej usprawiedliwione jest odwołanie się do definicji przyjętej w aktach prawnych należących do innych gałęzi prawa. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r., I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA