| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Czy pracownikowi czasowo oddelegowanemu do miejscowości czasowego pobytu należy się dieta z tytułu podróży służbowej

Czy pracownikowi czasowo oddelegowanemu do miejscowości czasowego pobytu należy się dieta z tytułu podróży służbowej

Jesteśmy firmą budowlaną. Planujemy wysłać pracownika zatrudnionego w centrali naszego zakładu do miejscowości, gdzie realizujemy kontrakt, aby nadzorował na miejscu finansowanie projektu. Będzie to jego zadanie służbowe. Okres podróży służbowej wyniesie 10 miesięcy. Pracownik może dojeżdżać do tej miejscowości w dogodnych dla siebie terminach, gdyż nie musi być tam obecny przez 5 dni w tygodniu. Jednak pracownik zdecydował, że czasowo przeprowadzi się do tej miejscowości wraz z żoną i dzieckiem, ale z uwagi na stosunkowo krótki pobyt nie będzie się tam meldował. Firma wynajmie dla niego nieodpłatnie mieszkanie w bloku mieszkalnym, a wyżywienie będzie finansował we własnym zakresie. Czy w takiej sytuacji pracownikowi należy się dieta?

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego tam przebywania. Zamiar stałego przebywania to wola długotrwałej koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych, w tym założenia ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Z kolei pobytem czasowym jest przebywanie w określonej miejscowości, ale bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, który znajduje się w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub który znajduje się co prawda w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Tak rozumiane miejsce pobytu obejmuje więc zarówno miejscowość w znaczeniu administracyjnym (granice administracyjne), jak i oznaczony adres (konkretny lokal mieszkalny, dom itp.). Natomiast do określenia zarówno miejsca pobytu stałego, jak i czasowego obojętne jest, czy osoba tam przebywająca dopełniła obowiązku meldunkowego. Decydujące są bowiem faktyczne przebywanie w określonej miejscowości i zamiar pobytu w niej na stałe lub tylko przez określony czas (np. przez czas przebywania w delegacji).

Państwa pracownik podjął decyzję, że wykonując zadanie służbowe przeniesie się tymczasowo do miejscowości, gdzie ma wykonać to zadanie. Będzie to dla niego ułatwienie w pracy. Zamieszka w wynajętym przez Państwa mieszkaniu wraz z rodziną. Przez ten czas będzie miał zarówno zamiar przebywania w tej miejscowości (z uwagi na konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych), jak i faktycznie będzie tam przebywać (tam znajduje się jego rodzina). Miejscowość ta nie będzie miejscem jego pobytu stałego, ponieważ nie ma on zamiaru koncentrować tam na stałe swych spraw życiowych i zawodowych. Po upływie okresu delegacji pracownik wróci do miejscowości, która jest stałym miejscem świadczenia pracy, a także miejscem stałego zamieszkania. Jest to natomiast jego pobyt czasowy, ponieważ tymczasowo, na okres wykonywania zadań służbowych w ramach delegacji, ma on zamiar przebywać w tej miejscowości i realizować centrum swej życiowej działalności (rodzinnej i zawodowej). Świadczy o tym m.in. zamieszkanie w wynajętym przez zakład pracy mieszkaniu oraz przeniesienie się do niego wraz z rodziną. W tym znaczeniu wynajmowany lokal w miejscowości czasowego pobytu niczym się nie różni się od lokalu mieszkalnego w miejscowości stałego zamieszkania pracownika, zatem nie występuje tu potrzeba zwiększonych kosztów wyżywienia. Mimo więc, że pracownik przebywa w delegacji, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania mu za ten czas diet z tytułu podróży służbowej.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK