| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Czy pracownik ma prawo do diety, jeśli podczas krajowych wyjazdów służbowych dłuższych niż doba miał zapewnione wyżywienie i noclegi

Czy pracownik ma prawo do diety, jeśli podczas krajowych wyjazdów służbowych dłuższych niż doba miał zapewnione wyżywienie i noclegi

Pracownikom, których delegujemy w krajową podróż służbową, wypłacamy należności wynikające z rozporządzenia obowiązującego jednostki sfery budżetowej. Czy przy rozliczaniu służbowych wyjazdów w obrębie kraju, dłuższych niż doba, pracownicy mają prawo do diety, jeśli mieli zapewnione wyżywienie i nocleg? Czy możemy ustalić kwotę diety na poziomie niższym niż 23 zł?

Jeżeli zapewnili Państwo pracownikom w delegacji bezpłatne całodzienne wyżywienie (co najmniej 3 posiłki dziennie), wówczas diety nie będą im się należały. W przeciwnym przypadku, np. gdy delegowani mieli zagwarantowane tylko śniadanie i obiad, powinni otrzymać diety. Wysokość kwoty za jedną, pełną dobę spędzoną w delegacji musi wynieść co najmniej 23 zł.

UZASADNIENIE

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

 Gdy zachodzi potrzeba wykonania przez danego pracownika określonego zadania poza stałym miejscem pracy, pracodawca może go delegować w podróż służbową, z tytułu której przysługują określone należności.

Pracownikowi delegowanemu w obrębie kraju poza miejsce pracy przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów:

  • przejazdów z miejscowości stałego miejsca pracy bądź z miejscowości zamieszkania pracownika do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • noclegów (w wysokości faktycznie poniesionej, wynikającej z rachunku lub ryczałtowo, za każdy nocleg w wysokości 150% diety krajowej, wynoszącej obecnie zgodnie z rozporządzeniem o krajowych podróżach służbowych 23 zł),
  • innych udokumentowanych i uzasadnionych wydatków, określonych przez pracodawcę.

Niezależnie od faktu dokonania przez pracodawcę zwrotu wymienionych kosztów, pracownikowi należą się diety, które są ekwiwalentem pieniężnym przeznaczonym na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. Przy czym obowiązek wypłacenia diet nie jest uzależniony od spełnienia przez pracownika celu delegacji wyznaczonego przez pracodawcę.

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do momentu powrotu (przyjazdu). Jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

  • do 8 godzin – dieta nie przysługuje,
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Gdy podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  • do 8 godzin – przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

PRZYKŁAD

Pracownik wyjechał w podróż służbową 6 lipca 2009 r. o godzinie 8.00, a wrócił następnego dnia o godzinie 15.00. Pracodawca zapewnił pracownikowi obiad i kolację pierwszego dnia oraz śniadanie drugiego. Należności z tytułu podróży służbowych pracodawca wypłaca w wysokościach przewidzianych dla pracowników sfery budżetowej. Pracownik w pierwszej dobie podróży służbowej (w godz. od 8.00 do 8.00) nie otrzymał pełnego wyżywienia, dlatego przysługuje mu pełna dieta w wysokości 23 zł. Za drugą, niepełną dobę (7 godz.) należy mu wypłacić połowę diety, czyli 11,50 zł.

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2011-11-14 21:02 Zgłoś

Mam 2 pytania:1. Byłam w delegacji 1-dniowej. Wyjechałam o 4 rano i wróciłam o 22. Miałam zapewniony obiad. Czy należy mi się w związku z tym dieta? 2. Jechałam samochodem służbowym. Nie było miejsc parkingowych obok miejsca docelowego, dlatego zaparkowałam trochę dalej i dojechałam na miejsce komunikacją miejską. Czy w takim wypadku mogę liczyć na zwrot pieniędzy za bilet?

avatar

2011-09-17 22:12 Zgłoś

o ile wiem czas dojazdu nie jest uważany jako czas pracy

avatar

2011-09-17 20:13 Zgłoś

mam problem pracodawca wysyła mnie w podróż w niedzielę(dojazd trwa 13h) w poniedziałek rozpoczynam pracę kończę w piątek powrót ma być w sobotę(powrót też 13h)czy za te dwa dni powinien zapłacić wynagrodzenie jak za czas pracy?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Małgorzata Marzec

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem Infor.pl »