| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Prywatny samochód do celów służbowych

Prywatny samochód do celów służbowych

Część pracowników naszej firmy używa swoich prywatnych samochodów do celów służbowych – dojazdy na spotkania z klientami firmy, a także prywatnych telefonów komórkowych do rozmów z klientami i umawiania z nimi spotkań. W jaki sposób należy refundować koszty używania prywatnych pojazdów i telefonów do celów służbowych? Czy powinna zostać zawarta jakaś umowa regulująca tę kwestię?

W przypadku gdy pracownicy używają do celów służbowych swoich prywatnych pojazdów, wówczas zwrot kosztów korzystania z tego środka transportu następuje na zasadach, które powinny zostać określone w odrębnej umowie cywilnoprawnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą.

W umowie takiej powinny zostać uwzględnione aktualne stawki za kilometr, a także miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne. Limit kilometrów do jazd służbowych jest uzależniony od liczby mieszkańców w danej miejscowości, na której terenie odbywają się podróże służbowe. Wskaźniki takie określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.).

Natomiast jeżeli pracownicy wykorzystują prywatne telefony komórkowe do celów służbowych, wówczas decyzja co do wysokości abonamentu oraz zasad użytkowania tych telefonów należy do pracodawcy. W tym zakresie nie funkcjonują żadne powszechnie obowiązujące regulacje. Jednak zasady zwrotu kosztów poniesionych przez pracowników na rzecz pracodawcy powinna określać umowa stron podobnie jak przy wykorzystywaniu samochodu prywatnego do celów służbowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK