| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Czy od zwróconych kosztów podróży zleceniobiorcy należy zapłacić składki i podatek

Czy od zwróconych kosztów podróży zleceniobiorcy należy zapłacić składki i podatek

Zawieramy ze specjalistami w różnych dziedzinach umowy zlecenia na wygłaszanie prelekcji w trakcie konferencji. Konferencje te organizujemy w miastach, w których nie mamy ani siedziby, ani przedstawicielstwa. Oprócz wynagrodzenia prowizyjnego zawartego w umowie zlecenia, zwracamy koszty związane z podróżą. Czy kwotę zwrotu powinniśmy oskładkować i opodatkować?

Jeżeli prelekcję w ramach umowy zlecenia wygłasza pracownik, to zwrot wypłaconych należności z tytułu podróży służbowych nie jest ani oskładkowany, ani opodatkowany. Zleceniobiorca - pracownik jest traktowany jak pracownik. Z podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wyłącza się więc przychody, które są określone w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym należności z tytułu podróży służbowych. Zwolnienie ze składek jest jednak ograniczone do wysokości obowiązującego limitu.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, ust. 13, art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 1, § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • rozporządzenie z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »