| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Ponadto należy pamiętać, że powierzenie pracownikowi przez pracodawcę wykonania określonego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania. Takim dokumentem najczęściej jest polecenie wyjazdu służbowego (delegacja).

Traktując wyjazdy pracowników zatrudnionych na terenie całego kraju jako wchodzące w zakres podstawowych obowiązków wynikających z umowy o pracę, zakład pracy zwraca jednocześnie takim pracownikom wydatki na nocleg, przejazd autostradą oraz opłaty parkingowe poniesione podczas podróży. W tym przypadku nie można w ogóle mówić o przychodzie po stronie tych pracowników. Ponoszone podczas podróży koszty nie są bowiem wydatkami na ich cele osobiste, ale są wydatkami na cele pracodawcy. Te koszty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (postanowienie Świętokrzyskiego US w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 27 marca 2007 r.).

Warto też pamiętać, że w przypadku gdy pracownik odbywa podróż pojazdem samochodowym (służbowym lub prywatnym), nie przysługują mu ryczałty na pokrycie kosztów dojazdu z dworca i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego oraz na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej. Jeżeli więc pracownik porusza się po mieście stanowiącym cel podróży środkami komunikacji miejscowej, pomimo że ma do swojej dyspozycji samochód służbowy, a pracodawca zwraca mu koszty tych przejazdów miejscowych, to kwoty te podlegają opodatkowaniu (art. 9 ust. 1 w zw. z art. 21, 52, 52c updof).

Przejazd służbowy prywatnym samochodem

Ustawodawca wyłączył ze zwolnienia podatkowego zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu osobowego niebędącego własnością tego pracodawcy, w jazdach lokalnych, z wyjątkiem przypadków, gdy obowiązek ponoszenia przez pracodawcę takich kosztów w jazdach lokalnych albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów w takich jazdach wynika wprost z przepisów innych ustaw (np. ustawa o lasach).

Zwalnia się zatem od podatku wypłaconą pracownikowi kwotę w wysokości kosztów poniesionych przez niego z tytułu używania własnego pojazdu na potrzeby zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Zwolnienie dotyczy kwoty do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra (rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy). Przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, musi być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK