| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podatki > Nagroda jubileuszowa a podatek

Nagroda jubileuszowa a podatek

Nagroda jubileuszowa nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, co oznacza, że nie przysługuje wszystkim pracownikom. Czy nagroda jubileuszowa jest zwolniona z podatku dochodowego?

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, przysługującym wszystkim pracownikom na podstawie Kodeksu pracy. Przepisy szczególne przyznają prawo do niej określonym grupom pracownikom m.in. nauczycielom, górnikom, pracownikom służby cywilnej. Nic nie stoi jednak przeciwko temu, aby obowiązujące w zakładzie pracy przepisy wewnątrzzakładowe przyznawały prawo do nagrody jubileuszowej również innym pracownikom. Rzeczone świadczenie stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, który nie korzysta ze zwolnienia
z podatku.

Przychód ze stosunku pracy

Przepis art. 12  ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, przychód ze stosunku pracy definiuje jako wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Stanowią go w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018

Z dyspozycji art. 12 ust. 1 ustawy wynika, iż warunkiem zakwalifikowanego określonego świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy jest istnienie związku prawnego lub faktycznego pomiędzy danym świadczeniem a istniejącym stosunkiem pracy (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. akt II FSK 251/08).

Nagroda jubileuszowa stanowi zatem dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Warunkiem jej wypłaty jest bowiem uzyskanie przez pracownika w trakcie zatrudnienia u pracodawcy wypłacającego przedmiotowe świadczenie określonego stażu pracy. Tym samym istnieje wskazany powyżej związek wypłaty świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy.

Brak zwolnienia z podatku

Nagroda jubileuszowa nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Co prawda, ustawodawca przewidział kilka podstaw prawnych do zwolnienia z podatku nagród uzyskiwanych przez podatników. Jednakże nagroda jubileuszowa nie spełnia przesłanek zastosowania tych zwolnień. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy zwalnia bowiem z podatku wygrane w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy wolne od podatku są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy zwalnia z podatku wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Przy czym zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK