| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Dwa wypowiedzenia zmieniające

Dwa wypowiedzenia zmieniające

31 października 2007 r. kilku pracowników naszej firmy otrzymało wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy w części dotyczącej wynagrodzenia (obniżenie wynagrodzenia) z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wręczenia wypowiedzeń była zła sytuacja finansowa zakładu pracy. Przed upływem połowy okresu wypowiedzenia żaden pracownik nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków. Jednak od tamtej pory sytuacja finansowa pracodawcy uległa znacznemu pogorszeniu i dlatego pracodawca podjął 20 grudnia 2007 r. decyzję o kolejnej obniżce wynagrodzeń oraz o zmniejszeniu dla tych pracowników wymiaru czasu pracy z pełnego na 1/2 etatu. Czy w zaistniałej sytuacji można ponownie zastosować wypowiedzenie zmieniające odnośnie do obniżki wynagrodzenia i obniżenia wymiaru etatu, jeżeli okres wypowiedzenia wręczonego 31 października jeszcze nie upłynął?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy złożone pracownikowi przez pracodawcę jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby pracodawca mógł skutecznie je odwołać, pracownik musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na cofnięcie wypowiedzenia zmieniającego wręczonego 31 października 2007 r., pracodawca powinien poczekać aż upłynie okres wypowiedzenia i wręczyć kolejne wypowiedzenie zmieniające.

Kwestie dotyczące wypowiedzenia zmieniającego uregulowane są w art. 42 k.p.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia zmieniającego złożonego pracownikom w Pani firmie 31 października 2007 r. kończy swój bieg 31 stycznia 2008 r. Przed upływem tego terminu nie jest możliwe złożenie kolejnego wypowiedzenia.

Pracodawca może złożyć kolejne wypowiedzenie dopiero, gdy poprzednie się „uprawomocni”, tzn. po 31 stycznia 2008 r., chyba że pracownicy wyrażą zgodę na jego cofnięcie.

Jeżeli pracownicy wyrażą zgodę na cofnięcie wypowiedzenia złożonego 31 października 2007 r., to przestaje ono obowiązywać obie strony. Pracodawca może wówczas złożyć nowe wypowiedzenie zmieniające, które zaczyna od początku 3-miesięczny bieg. Nie ma żadnych formalnych i prawnych przeszkód, aby w nowo złożonym wypowiedzeniu pracodawca obniżył pracownikom zarówno wynagrodzenie, jak i wymiar etatu. Należy podkreślić, że nowo złożone wypowiedzenie nie będzie kolidować z poprzednim, gdy poprzednie weszło już w życie i zaczęło obowiązywać strony stosunku pracy.

Drugim rozwiązaniem pozwalającym uniknąć długiej procedury ze składaniem kolejnego wypowiedzenia i oczekiwaniem na upływ 3-miesięcznego wypowiedzenia jest porozumienie zawarte między pracownikami a pracodawcą: pracownicy wyrażają zgodę na cofnięcie wypowiedzenia złożonego 31 października 2007 r., a następnie (tu również niezbędna jest zgoda pracowników) pracodawca zawiera z nimi porozumienie w sprawie nowych warunków pracy i płacy. Porozumienie wchodzi w życie z dniem zawarcia, a nie tak jak wypowiedzenie zmieniające po upływie biegu wypowiedzenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »