| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Pracownik odwołał się od złożonego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę. W pierwszej instancji wygrał - sąd zasądził na jego rzecz 3-miesięczne odszkodowanie, nadając wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności w części dotyczącej 1-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Nie czekając na uprawomocnienie się wyroku, pracownik zażądał wypłaty kwoty objętej rygorem. Nie chcąc, aby sprawa trafiła do komornika, wypłaciliśmy mu żądaną sumę. Teraz w wyniku naszej apelacji sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo pracownika o odszkodowania, uznając nasze wypowiedzenie za zasadne. Pracownik nie tylko nie ma zamiaru oddać nam wcześniej wypłaconej tytułem odszkodowania kwoty, lecz także jeszcze domaga się od nas odprawy emerytalnej, gdyż w tym czasie przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Czy pracownik ma prawo odmówić zwrotu wypłaconej sumy? Czy możemy z należnej mu odprawy potrącić sobie wypłaconą wcześniej część odszkodowania?

Przepisy prawa pracy dotyczące ochrony wynagrodzenia nie zezwalają na swobodne potrącanie z niego należności przysługujących pracodawcy. Odprawa emerytalna korzysta z takiej samej ochrony przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę (wyrok SN z 17 lutego 2004 r. - I PK 217/03, OSNP 2004/24/419)

Zgodnie z art. 87 k.p. pracodawca może potrącić bez zgody pracownika tylko ściśle określone należności wymienione wyczerpująco w tym przepisie. Ograniczenia te bezwzględnie wiążą pracodawcę, niezależnie od istnienia uzasadnionego roszczenia wobec pracownika. I tak, pracodawca może jednostronnie potrącić z wynagrodzenia za pracę swoją wierzytelność w stosunku do pracownika wynikającą z udzielenia pracownikowi zaliczki (art. 87 § 2 pkt 3 k.p.) lub z wypłacenia wynagrodzenia w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.). Wszelkie inne wierzytelności, jakie pracodawca ma w stosunku do pracownika, może on potrącić z wynagrodzenia za pracę tylko na podstawie pisemnej jego zgody. W przypadku braku zgody pracownika pracodawca może zaspokoić swoją wierzytelność z wynagrodzenia za pracę tylko w postępowaniu egzekucyjnym. Należy podkreślić, że nawet mając na swoją wierzytelność tytuł egzekucyjny (wyrok sądu), pracodawca nie może jej potrącić poza postępowaniem egzekucyjnym bez zgody pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »