| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Pracownik odwołał się od złożonego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę. W pierwszej instancji wygrał - sąd zasądził na jego rzecz 3-miesięczne odszkodowanie, nadając wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności w części dotyczącej 1-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Nie czekając na uprawomocnienie się wyroku, pracownik zażądał wypłaty kwoty objętej rygorem. Nie chcąc, aby sprawa trafiła do komornika, wypłaciliśmy mu żądaną sumę. Teraz w wyniku naszej apelacji sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo pracownika o odszkodowania, uznając nasze wypowiedzenie za zasadne. Pracownik nie tylko nie ma zamiaru oddać nam wcześniej wypłaconej tytułem odszkodowania kwoty, lecz także jeszcze domaga się od nas odprawy emerytalnej, gdyż w tym czasie przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Czy pracownik ma prawo odmówić zwrotu wypłaconej sumy? Czy możemy z należnej mu odprawy potrącić sobie wypłaconą wcześniej część odszkodowania?

Przepisy prawa pracy dotyczące ochrony wynagrodzenia nie zezwalają na swobodne potrącanie z niego należności przysługujących pracodawcy. Odprawa emerytalna korzysta z takiej samej ochrony przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę (wyrok SN z 17 lutego 2004 r. - I PK 217/03, OSNP 2004/24/419)

Zgodnie z art. 87 k.p. pracodawca może potrącić bez zgody pracownika tylko ściśle określone należności wymienione wyczerpująco w tym przepisie. Ograniczenia te bezwzględnie wiążą pracodawcę, niezależnie od istnienia uzasadnionego roszczenia wobec pracownika. I tak, pracodawca może jednostronnie potrącić z wynagrodzenia za pracę swoją wierzytelność w stosunku do pracownika wynikającą z udzielenia pracownikowi zaliczki (art. 87 § 2 pkt 3 k.p.) lub z wypłacenia wynagrodzenia w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.). Wszelkie inne wierzytelności, jakie pracodawca ma w stosunku do pracownika, może on potrącić z wynagrodzenia za pracę tylko na podstawie pisemnej jego zgody. W przypadku braku zgody pracownika pracodawca może zaspokoić swoją wierzytelność z wynagrodzenia za pracę tylko w postępowaniu egzekucyjnym. Należy podkreślić, że nawet mając na swoją wierzytelność tytuł egzekucyjny (wyrok sądu), pracodawca nie może jej potrącić poza postępowaniem egzekucyjnym bez zgody pracownika.

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »