RADA
W tej sytuacji powinni Państwo potrącić dług z wynagrodzenia pracownika, tzn. zarówno zaległość wobec urzędu skarbowego, jak i alimenty, jeżeli jest znana ich kwota - łącznie w granicach maksymalnie 3/5 pensji. Ściągniętej kwoty nie należy jednak przekazywać organowi administracyjnemu (naczelnikowi urzędu skarbowego). Można zajętą część wynagrodzenia wpłacić na firmowe konto depozytowe. Dopiero gdy sąd rejonowy wskaże organ właściwy do prowadzenia łącznej egzekucji, pieniądze przekażą Państwo temu organowi, np. komornikowi, który rozdzieli należność między wierzycieli.
reklama
reklama
UZASADNIENIE
Egzekucja wierzytelności może być prowadzona zarówno przez komornika (sąd), jak też administracyjny organ egzekucyjny, np. naczelnika urzędu skarbowego. Egzekucja, którą prowadzą wobec Państwa pracownika komornik sądowy i administracyjny organ egzekucyjny, została skierowana do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Jest to tzw. zbieg egzekucji, czyli egzekucja jest prowadzona w stosunku do tego samego podmiotu - pracownika i przedmiotu - wynagrodzenia za pracę.
W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek:
• wierzyciela,
• dłużnika lub
• z urzędu.
Wówczas mają obowiązek przekazać akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję. Sąd rejonowy rozstrzyga, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić łącznie egzekucję w trybie właściwym dla danego organu. Wyznaczony organ jest zobowiązany prowadzić obie egzekucje jako jedno postępowanie.
Sąd po otrzymaniu akt egzekucyjnych, w terminie 14 dni wydaje orzeczenie. Przy rozpatrywaniu sprawy sąd bierze pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Równocześnie sąd postanawia, które z dokonanych czynności egzekucyjnych pozostają w mocy.
Wstrzymanie czynności egzekucyjnych nie oznacza zawieszenia postępowania egzekucyjnego, lecz jedynie niedokonywanie czynności w razie ujawnienia zbiegu egzekucji. Pracodawca wstrzymuje się wtedy z przekazaniem zajętego wynagrodzenia do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, który organ przejmie łączną egzekucję.
Potrącenia będą dokonywane w granicach określonych w Kodeksie pracy, gdyż mamy tu do czynienia z egzekucją z wynagrodzenia za pracę.