| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Potrącamy z wynagrodzenia pracownika kwoty na zaspokojenie świadczeń administracyjnych i odprowadzamy je (od kwietnia 2008 r.) na konto naczelnika urzędu skarbowego. W lipcu 2008 r. otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia tego pracownika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych od komornika sądu rejonowego. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia za lipiec i nie jesteśmy pewni, komu powinniśmy przekazać potrąconą część wynagrodzenia za pracę? Czy mamy w dalszym ciągu przekazywać potrąconą kwotę do urzędu skarbowego na zaspokojenie świadczeń administracyjnych, które były pierwsze potrącane, czy potrącać 3/5 części wynagrodzenia (na świadczenia alimentacyjne) i odprowadzać je na konto komornika sądu?

Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Państwo mają dwa tytuły egzekucyjne. Jeden to tytuł egzekucyjny alimentacyjny, natomiast drugi jest niealimentacyjnym tytułem wykonawczym. Na podstawie obydwu tytułów mogą Państwo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jednak w przypadku zbiegu egzekucji należy poczekać z przekazywaniem pieniędzy urzędowi skarbowemu i komornikowi na rozstrzygnięcie sądu rejonowego.

Potrąceń powinni Państwo dokonywać w podanej kolejności. Potrącenia niealimentacyjne i z tytułu zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami alimentacyjnymi - 3/5 wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie netto pracownika wynosi 1790,10 zł (brutto 2500 zł). Spłaca niezapłacony podatek dochodowy z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości 250 zł oraz alimenty - 500 zł. Obie egzekucje są prowadzone na podstawie tytułów wykonawczych. Potrącenia te łącznie nie mogą przekroczyć 3/5 wynagrodzenia, czyli 1074,06 zł. Po potrąceniu alimentów (te są w pierwszej kolejności) pracownikowi zostanie 1290,10 zł (1790,10 zł - 500 zł). W przypadku potrącania należności innych niż alimenty kwota wolna od potrąceń to 845,17 zł, tj. minimalne wynagrodzenie za pracę po odliczeniu wszystkich obowiązkowych potrąceń na rzecz budżetu państwa, a więc składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Po potrąceniu zaległego podatku z działalności gospodarczej pracownikowi zostanie więcej niż wynosi kwota wolna (1790,10 zł - 250 zł = 1540,10 zł). Łącznie potrącenia nie przekroczą również 3/5 wynagrodzenia.

• art. 87-871 Kodeksu pracy,

• art. 773 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego,

• art. 62 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK