| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zmiana regulaminu wynagradzania

Zmiana regulaminu wynagradzania

Z dniem 1 stycznia 2008 r. będzie w naszym zakładzie dokonana zmiana regulaminu wynagradzania. Między innymi ulegnie zmianie termin wypłaty wynagrodzenia na 25. dzień miesiąca - dotychczas był to 30 każdego miesiąca. Jako związkowcy mamy wątpliwości, czy zmiana ta nie narusza przepisów Kodeksu pracy.

Nie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną (art. 80 k.p.) i dlatego wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają jednak wprowadzenia odstępstwa od tej reguły. Jak wynika z art. 85 § 1 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, który powinien być określony w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Żaden przepis prawa nie stoi na przeszkodzie, aby został ustalony wcześniejszy, niż wynikający z art. 85 § 2 k.p. termin płatności wynagrodzenia za pracę (uzasadnienie wyroku SN z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 191/99, OSNP 2000/22/814).

Termin wypłaty wynagrodzenia może więc przypadać na każdy dzień miesiąca kalendarzowego, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi być zachowana co najmniej miesięczna częstotliwość wypłat wynagrodzenia.

Nie ma więc przeszkód prawnych, aby wypłata wynagrodzenia odbywała się w dniu 25 każdego miesiąca.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »