| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zmiana regulaminu wynagradzania

Zmiana regulaminu wynagradzania

Z dniem 1 stycznia 2008 r. będzie w naszym zakładzie dokonana zmiana regulaminu wynagradzania. Między innymi ulegnie zmianie termin wypłaty wynagrodzenia na 25. dzień miesiąca - dotychczas był to 30 każdego miesiąca. Jako związkowcy mamy wątpliwości, czy zmiana ta nie narusza przepisów Kodeksu pracy.

Nie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną (art. 80 k.p.) i dlatego wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają jednak wprowadzenia odstępstwa od tej reguły. Jak wynika z art. 85 § 1 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, który powinien być określony w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Żaden przepis prawa nie stoi na przeszkodzie, aby został ustalony wcześniejszy, niż wynikający z art. 85 § 2 k.p. termin płatności wynagrodzenia za pracę (uzasadnienie wyroku SN z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 191/99, OSNP 2000/22/814).

Termin wypłaty wynagrodzenia może więc przypadać na każdy dzień miesiąca kalendarzowego, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi być zachowana co najmniej miesięczna częstotliwość wypłat wynagrodzenia.

Nie ma więc przeszkód prawnych, aby wypłata wynagrodzenia odbywała się w dniu 25 każdego miesiąca.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK