| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Zgoda pracownika na dobrowolne potrącenie musi być wyrażona na piśmie. Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za zgodą pracownika? Przedstawiamy przykładowy wzór zgody pracownika na potrącenia.

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za zgodą pracownika

Niektóre należności, takie jak składki na rzecz związku zawodowego czy zwrot należności do pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej, mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą. Zgoda pracownika na dobrowolne potrącenie musi być wyrażona na piśmie. Taka zgoda nie może być blankietowa i powinna dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności.

Do należności, które mogą zostać potrącone z wynagrodzenia za pracę bez zgody pracownika, zalicza się:

● sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
● sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
● zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
● kary pieniężne

art. 87 § 1 ustawy – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia netto – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – w podanej wyżej kolejności.

Z wynagrodzenia odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty uregulowane w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.).

Polecamy: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia (PDF)

Wszelkie inne, niewymienione wyżej należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 § 1 k.p.).

Zgoda pracownika na dokonanie potrącenia z jego wynagrodzenia powinna mieć formę pisemną.

Ochrona przed potrąceniami

Ochrona przed potrąceniami dotyczy wszystkich składników wynagrodzenia (zarówno w wysokości stałej, jak i zmiennej, wypłacanych co miesiąc bądź za okresy krótsze lub dłuższe, mających charakter świadczeń pieniężnych bądź uiszczanych w naturze). We wcześniejszym orzecznictwie przyjmowano, że z takiej samej ochrony przed potrąceniami jak wynagrodzenie korzystają należności związane z pracą, które nie mają charakteru zapłaty za wykonywanie obowiązków, takie jak np.:

● ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2007 r., II PK 181/06, OSNP 2008/5-6/64),
● nagroda jubileuszowa (wyrok Sądu Najwyższego z 17 lutego 2004 r., I PK 217/03, OSNP 2004/24/419),
● odprawa z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 1996 r., I PKN 3/96, OSNP 1997/11/193),
● odprawa emerytalna i rentowa (wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 2004 r., I PK 217/03; patrz: www.ekspert3.inforlex.pl) czy
● odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa (wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2005 r., I PK 248/04, OSNP 2006/1-2/12).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór
Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK