| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Zgoda pracownika na dobrowolne potrącenie musi być wyrażona na piśmie. Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za zgodą pracownika? Przedstawiamy przykładowy wzór zgody pracownika na potrącenia.

● z tytułu niedoborów, które mogą ujawnić się dopiero w przyszłości w wyniku inwentaryzacji (uchwała Sądu Najwyższego z 4 października 1994 r., I PZP 41/94, OSNP 1995/5/63) lub
● obciążających pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z 12 września 2000 r., I PKN 22/00, OSNP 2002/7/159).

Przykładowy wzór zgody pracownika na potrącenia

infoRgrafika

Sąd Najwyższy w wyroku z 3 sierpnia 2012 r. (IBP 2/12, OSNP 2013/15-16/174), w odniesieniu do odpowiedzialności za długi związanej z niedoborem, przyjął natomiast, że: nie jest wykluczone, że pracownik może wyrazić zgodę na potrącenie z wynagrodzenia już po jego dokonaniu, gdy ma tego świadomość, a mimo to zgadza się na potrącenie, ponieważ uznaje dług.

Możliwe jest wyrażenie zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia, jeżeli pracownik wie o dokonanym wcześniej potrąceniu i uznaje swój dług.

W razie zbiegu potrąceń, potrącenia ustawowe mają pierwszeństwo przed potrąceniami dobrowolnymi, dokonywanymi za zgodą pracownika.

Ustalenie kwoty wolnej

W przypadku dobrowolnych potrąceń obowiązuje kwota wolna. Jest to kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

● minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy (np. w razie zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia),
● 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu innych należności (np. składki grupowego ubezpieczenia na życie czy składki na rzecz związku zawodowego)

– art. 91 § 2 k.p.

Odnośnie do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy warto przytoczyć pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 11 czerwca 2008 r. (GPP-416-4560-327/08/PE). Zdaniem GIP uzasadniony wydaje się pogląd, iż przewidziany w art. 91 § 2 kodeksu pracy zakaz swobodnego dysponowania przez pracownika częścią wynagrodzenia za pracę, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy odnosi się do kwoty proporcjonalnej do wymiaru jego zatrudnienia.

Przykład

Pracownik zniszczył powierzony mu laptop pracodawcy o wartości 2500 zł, w związku z czym zgadza się zwrócić tę kwotę poprzez potrącenie jej z wynagrodzenia. Chce zrobić to jak najszybciej, gdyż wkrótce jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki była zawarta. Pracownik ten jest zatrudniony na cały etat, ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów i nie złożył oświadczenia PIT-2. Jego wynagrodzenie netto wynosi miesięcznie 3895,40 zł. W takim przypadku kwota wolna to 1313,69 zł, w związku z czym pozostaje jeszcze:

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór
Potrącenie z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika - wzór

Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »