| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Składki na FGŚP

Obowiązek opłacania składek na ten fundusz ciąży na pracodawcy w związku z prowadzoną działalnością i zatrudnianiem pracowników lub osoby wykonujące pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Podstawę wymiaru składek na FGŚP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru składek. Składka procentowa składki na FGŚP wynosi 0,10% podstawy wymiaru.

Składek na FGŚP nie opłaca się za:

  1. Pracowników powracających do pracy po urlopie macierzyńskim dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy urlopie wychowawczym  przez 36 miesięcy licząc od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy takiego pracownika,
  2. Nowozatrudnionych pracowników powyżej 50. roku życia- za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. Rok życia  i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, nie opłaca się składek na FGŚP przez 12 miesięcy, począwszy od 1. Miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
  3. Pracowników, którzy osiągnęli wiek : kobiety- min. 55 lat, mężczyźni – min. 60 lat.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Różnica między składkami na FP a FGŚP

Przy opłacaniu składek na FGŚP nie ma znaczenia czy wynagrodzenie osiągane przez pracownika stanowi kwotę niższą, równą lub wyższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, co ma znaczenie przy opłacaniu składek na Fundusz Pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

Niewypłacalność pracodawcy

Nawiązując jednak do niewypłacalności pracodawcy, występuje ona po upływie 2 miesięcy od faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę. O niewypłacalności pracodawcy decyduje sąd upadłościowy na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze.

Niewypłacalność pracodawcy oznacza negatywne konsekwencje dla pracowników, a mianowicie brak wypłaty wynagrodzenia za pracę, a w przypadku zwolnienia pracowników - brak odpraw, ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy i innych świadczeń.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenia za pracę

Wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych sporządza pracodawca, syndyk masy upadłościowej, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy w ciągu jednego miesiąca od daty niewypłacalności, czyli daty wydania postanowienia sądu upadłościowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK