REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do odbioru wynagrodzenia - obowiązki pracodawcy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Upoważnienie do odbioru wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
Upoważnienie do odbioru wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik może upoważnić inną osobę do odbioru jego wynagrodzenia za pracę. Musi w tym celu przygotować pisemne oświadczenie. Może to polegać na wskazaniu rachunku bankowego innej osoby. Jakie obowiązki ma w związku z tym pracodawca?

Upoważnienie przez pracownika osoby trzeciej do odbioru jego wynagrodzenia

Pracownik ma prawo upoważnić inną osobę do odbioru swojego wynagrodzenia na podstawie pisemnego oświadczenia. Może to nastąpić przez wskazanie rachunku bankowego tej osoby. Czynność taka nie oznacza, że pracownik zrzeka się wynagrodzenia lub przenosi do niego prawo na inną osobę. Przekazanie wynagrodzenia na inny rachunek za zgodą pracownika powoduje, że pracodawca postawił wynagrodzenie do dyspozycji zatrudnionego.

Autopromocja

Wynagrodzenie za pracę stanowi jeden z podstawowych elementów umowy o pracę. Pracownik nie ma prawa zrzec się wynagrodzenia. Wszelkie dyspozycje w tym zakresie zarówno ustne, jak i pisemne są nieważne. Obowiązkiem pracodawcy jest więc wypłata wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Dyspozycja pracownika dotycząca przekazania wynagrodzenia na rachunek innej osoby

Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia bezpośrednio do rąk pracownika. Spełnienie tego obowiązku w inny sposób jest możliwe, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub wynika to z woli pracownika wyrażonej w formie pisemnej. Pracownik może więc zadecydować, aby jego wynagrodzenie było przekazywane np. na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Wynagrodzenie za pracę przysługuje konkretnemu pracownikowi. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy może być ono przekazane np. na rachunek bankowy innej osoby. Przepisy prawa pracy bezpośrednio nie przewidują takiej możliwości. Nie oznacza to jednak, że czynność, w ramach której pracownik upoważnia inną osobę do pobrania wynagrodzenia przez dokonanie przelewu na wskazany rachunek bankowy, będzie bezskuteczna. Aby dyspozycja przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy innej osoby była dla pracodawcy wiążąca, musi spełnić pewne warunki. W tym zakresie należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego (art. 300 Kodeksu pracy). Artykuł 95 Kodeksu cywilnego przewiduje, że czynności prawnej można dokonać przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana w granicach umocowania przez przedstawiciela pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. W omawianym przypadku przedstawicielstwo będzie wynikać z oświadczenia pracownika, czyli z pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przykładowy wzór dyspozycji pracownika dotyczącej przekazywania wynagrodzenia na rachunek innej osoby

Nie ma przeszkód, aby oświadczenie (pełnomocnictwo) pracownika pozostawało aktualne przez cały okres zatrudnienia. Może być ono też udzielone na czas określony i odnosić się do wynagrodzenia za dany okres, np. za konkretny miesiąc.

Przekazując wynagrodzenie pracownika na rachunek innej wskazanej przez niego osoby pracodawca może mieć wątpliwość, czy przekazał wynagrodzenie do dyspozycji pracownika. Jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone terminowo i w pełnej należnej wysokości, należy uznać, że zostało ono przekazane pracownikowi do dyspozycji – niezależnie od tego, czy zostało przelane na konto osobiste pracownika, czy na wskazany przez niego rachunek bankowy innej osoby. W tym przypadku pracownik jest dysponentem w zakresie wskazania miejsca przekazania wynagrodzenia.

Zatem pracodawca postępując zgodnie z wnioskiem pracownika w pełni realizuje obowiązek przekazania wynagrodzenia do jego dyspozycji. Odrębną kwestią, niezależną od pracodawcy, są relacje między pracownikiem a osobą, na której konto bankowe pracodawca dokonuje przelewu.

Pracodawca dokonał przelewu na wskazane przez pracownika konto. Właściciel rachunku w tym samym dniu pobrał pieniądze bez porozumienia z pracownikiem. W takiej sytuacji pracodawca nie może być stroną wzajemnych roszczeń między pracownikiem a właścicielem rachunku.

Należy mieć na uwadze, że czynność nie może być skutecznie dokonana przez przedstawiciela (pracownika) w przypadku, gdy istnieją w tym zakresie wyjątki wynikające z ustawy lub z właściwości czynności prawnych. W pierwszej kolejności należy przywołać zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia. Fakt przekazania pracodawcy przez pracownika dyspozycji do przelewania wynagrodzenia na rachunek bankowy innej osoby nie powinien być jednak utożsamiany ze zrzeczeniem się prawa do wynagrodzenia. O zrzeczeniu można by mówić dopiero wówczas, gdyby pracownik wydał dyspozycję, z której wynikałoby, że chce pracować za darmo.

Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia

Zgoda pracownika na przekazywanie wynagrodzenia do rąk innej osoby (na inny rachunek bankowy) może być w każdej chwili odwołana. Pracodawca będzie nią związany od momentu otrzymania stosownej informacji w tym zakresie.

Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzenia 9. dnia każdego miesiąca. Pracownik znajdujący się na urlopie wypoczynkowym wysłał dzień wcześniej tradycyjną pocztą informację, że odwołuje dotychczasowe upoważnienie, na podstawie którego pracodawca przekazywał wynagrodzenie na rachunek innej osoby. Ze względu na to, że oświadczenie pracownika dotarło do pracodawcy z opóźnieniem, wynagrodzenie zostało wypłacone na podstawie poprzednich ustaleń. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe. Cofnięcie upoważnienia wiąże go bowiem dopiero od momentu otrzymania oświadczenia, tak aby mógł zapoznać się z jego treścią.

Wynagrodzenie pracownika na rachunek jego małżonka

W praktyce nie ma przeszkód, aby pracownik złożył dyspozycję przekazywania wynagrodzenia w całości lub w części swojemu małżonkowi. W typowych relacjach między małżonkami procedura w tym zakresie, co do zasady, nie różni się od tej, która obowiązuje, jeżeli pracownik chce, aby jego wynagrodzenie było przekazywane na rachunek innej osoby. Jednak inaczej wygląda sytuacja, kiedy jeden z małżonków narusza obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, do czego obligują go przepisy. Oboje bowiem małżonkowie są zobowiązani, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka (art. 27–28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Nakaz sądu w tym zakresie zachowuje moc, mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków.

Wniosek o wydanie wynagrodzenia drugiemu małżonkowi może zostać złożony w przypadku pozostawania małżonków we wspólnym pożyciu, tj. gdy istnieje między nimi więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Brak wspólnego pożycia spowoduje, że wniosek o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenia do rąk małżonka nie zostanie rozpatrzony przez sąd.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Czy możemy odmówić pracownikowi przekazania jego wynagrodzenia na konto innej osoby, powołując się na art. 84 Kodeksu pracy, a w szczególności na zapis dotyczący zakazu przeniesienia przez pracownika prawa do wynagrodzenia na inną osobę?

Nie mogą Państwo odmówić pracownikowi przekazywania wynagrodzenia na rachunek innej osoby powołując się na wskazany przepis. Fakt przekazywania wynagrodzenia na konto osoby, która formalnie nie jest z pracodawcą w stosunku pracy, nie może być odbierany jako zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia i automatyczne przeniesienie do niego prawa na dysponenta rachunku. Wynika to z faktu, że przepisy kategorycznie zakazują tego rodzaju czynności. Nawet gdyby pracownik wydał taką dyspozycję, byłaby ona nieważna i niewiążąca dla pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 80, art. 84, art. 86, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 61, art. 95 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 827
  • art. 23, art. 27, art. 28 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 788; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1188
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA