| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Komornik może stosownie do okoliczności wezwać pracodawcę do przekazywania mu bezpośrednio zajętego wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Obowiązek pracodawcy przedstawienia danych

Komornik dokonując zajęcia wynagrodzenia zobowiązany jest również do wezwania pracodawcy, aby w terminie tygodnia przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie za każdy miesiąc oddzielnie zestawienie periodycznego wynagrodzenia pracownika oraz oddzielenie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek podać w jakiej kwocie i w jakich terminach będzie przekazywane zajęte wynagrodzenie, a także w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli. Każda zmiana tych okoliczność nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego zawiadomienia komornika.

Potrącenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 87 k.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Komornik w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych może zająć wynagrodzenie tylko do wysokości trzech piątych, natomiast w przypadku egzekucji w innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych do wysokości połowy wynagrodzenia.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie, po odliczeniu składek na ubezpieczenie oraz zaliczki na podatek dochodowy, w wysokości 2 000 zł. W przypadku egzekucji pieniężnej, innej niż alimenty, komornik może zająć połowę jego wynagrodzenia, czyli kwotę 1 000 zł miesięcznie.

Część wynagrodzenia wolna od potrąceń

Dla pracownika, któremu zagraża zajęcie wynagrodzenia przez komornika, ważna jest informacja, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

Zobacz także: Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK