| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

Polecamy również: Odprawa pośmiertna

Ustalenie miesięcznego wynagrodzenia następuje poprzez uwzględnienie:

  • wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej stawce – pracodawca bierze pod uwagę wysokość z miesiąca nabycia prawa do odprawy rentowej,
  • wynagrodzenia za okresy 1-miesięczne wynikające ze zmiennych składników – pracodawca bierze pod uwagę średnią wysokość z 3 ostatnich miesięcy,
  • wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc – pracodawca bierze pod uwagę średnią wysokość z ostatnich 12 miesięcy

oraz wyliczenie sumy powyższych kwot.

PRZYKŁAD

Pracownica w listopadzie 2013 r. nabywa uprawnienia emerytalne i z końcem października rozwiązuje się w związku z tym stosunek pracy. Pracownica otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2500 zł oraz premię, która zmienia się w zależności od miesiąca. W sierpniu 2013 r. premia wynosiła 400 zł, we wrześniu 2013 r. – 700, a w październiku 2013 r. – 200. Pracownica otrzyma odprawę emerytalną w wysokości wyliczanej zgodnie z poniższym równaniem:
2500 zł +
(400 zł + 600 zł + 200 zł): 3
= 2500 zł + (1200 zł : 3)
= 2500 zł + 400 zł = 2900 zł

Odprawa po spełnieniu określonych wyżej wymogów przysługuje z mocy ustawy i pracodawca wypłaca ją niezależnie od uprzedniego złożenia wniosku pracownika.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Charakter jednorazowy

Zgodnie z poniższym przykładem odprawa emerytalna lub rentowa to świadczenie jednorazowe. Jeśli pracownik otrzymał odprawę emerytalną lub rentową, nie nabędzie ponownie do niej prawa na skutek rozwiązania kolejnego stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik przeszedł na rentę. Otrzymał w związku z tym odprawę rentową. Nadal pracował, pobierając dodatkowo świadczenie rentowe. Po pewnym czasie przeszedł na emeryturę. Czy powinien otrzymać odprawę emerytalną?Nie. Odprawa ma charakter jednorazowy. Jeśli pracownik raz nabył do niej prawo, nie może otrzymać jej ponownie. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj odprawy, czy emerytalna, czy rentowa. Jeśli jedna z nich została już przyznana, pracownik nie ma prawa do drugiej. Oznacza to, że otrzymanie odprawy rentowej uniemożliwia przyznanie prawa do odprawy emerytalnej i odwrotnie.

Natomiast jeżeli pracownik w tym samym czasie pracuje u kilku pracodawców bądź na podstawie kilku umów o prace u jednego pracodawcy, prawo do odprawy emerytalno-rentowej przysługuje tylko z jednego stosunku pracy. Pracownik może wybrać pracodawcę, który mu tę odprawę wypłaci (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. akt I PKN 172/00).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK