| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Istnieją również takie składniki wynagrodzenia, które podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości, są nimi: nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Kwoty wolne od potrąceń

Kodeks pracy przewiduje również kwoty wolne od potrąceń. Jest to minimalne wynagrodzenie za pracę, przysługujące przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy mamy do czynienia z potraceniem na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi i 90% wynagrodzenia minimalnego – w przypadku potrącania kar pieniężnych nałożonych na pracownika. Kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje w przypadku potrąceń na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Inne niż wskazane powyżej należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika tylko za jego pisemną zgodą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK