| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Istnieją również takie składniki wynagrodzenia, które podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości, są nimi: nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Kwoty wolne od potrąceń

Kodeks pracy przewiduje również kwoty wolne od potrąceń. Jest to minimalne wynagrodzenie za pracę, przysługujące przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy mamy do czynienia z potraceniem na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi i 90% wynagrodzenia minimalnego – w przypadku potrącania kar pieniężnych nałożonych na pracownika. Kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje w przypadku potrąceń na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Inne niż wskazane powyżej należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika tylko za jego pisemną zgodą.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK