| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami

Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami

Odszkodowanie za rażące błędy pracodawcy nie stanowi szeroko rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym nie podlega ochronie wynikającej z art. 87 Kodeksu pracy.

Pytanie prawne do Sądu Najwyższego

Wskazane rozbieżności w orzecznictwie skłoniły orzekający w sprawie sąd II instancji do zwrócenia się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym. Pytanie brzmiało następująco: Czy odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę podlega ochronie przed potrąceniami na podstawie art. 87 § 1 Kodeksu pracy? 17 stycznia 2013 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy nie podlega ochronie przewidzianej w art. 87 § 1 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. akt II PZP 4/12).

W związku z powyższym odszkodowanie nie jest wynagrodzeniem i nie należy traktować go jak wynagrodzenie za pracę w kontekście art. 87 Kodeksu pracy. Wyrok powiększonego składu Sądu Najwyższego ma duże znaczenie. Konsekwencją nieuznania odszkodowania za wynagrodzenie jest nie tylko możliwość dokonywania potrąceń z odszkodowania, ale także prawo zrzeczenia się go przez pracownika.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1974 Nr 24, poz. 141 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »