| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Nieterminowe wykonanie zobowiązania pieniężnego

Nieterminowe wykonanie zobowiązania pieniężnego

Jeżeli pracodawca opóźnia się w wypłacie wynagrodzenia, pracownik może żądać odsetek od zaległości. Świadczenie to jest należne również wtedy, gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Przepisy Kodeksu pracy określają, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 1 i 2 k.p.). Regulamin pracy, układ zbiorowy i inne przepisy prawa pracy mogą określić inny, wcześniejszy termin wypłaty. Można go także określić w umowie o pracę w sposób korzystniejszy dla pracownika, niż to wynika z przepisów.

Naruszenie obowiązku wypłaty wynagrodzenia

Naruszenie obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę następuje wówczas, gdy w terminie płatności nie jest ono wypłacane pracownikowi w pełnej wysokości. Ta sama reguła dotyczy innych świadczeń pieniężnych należnych pracownikowi lub uprawnionym członkom jego rodziny.

Przepisy dotyczące terminu wypłaty wynagrodzeń mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Pracodawca nie może zatem tłumaczyć się, że opóźnienie lub brak wypłaty wynagrodzenia jest spowodowane np. nieterminową zapłatą od kontrahentów lub utratą płynności finansowej. Także błędne naliczenie wynagrodzenia i wypłata co prawda w terminie, ale w niepełnej wysokości nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności. Brakująca część wynagrodzenia powinna zostać wypłacona niezwłocznie.

WAŻNE!

Opóźnienia w wypłacie pensji ani wypłata jej w obniżonej wysokości nie usprawiedliwiają trudności finansowe, gdyż ryzyko prowadzonej działalności ponosi pracodawca, nie zaś pracownicy.

Przepisy chroniące wynagrodzenie nie mogą być modyfikowane. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy chęć zmiany wyraziłyby obie strony stosunku pracy. Tak więc pracodawca nie może liczyć na to, że pracownicy zrzekną się niewypłaconego wynagrodzenia (art. 84 k.p.). Niezależnie od tego, czy oświadczenia w tym przedmiocie zostałyby wymuszone na pracownikach, czy też złożyliby je całkowicie dobrowolnie w celu ochrony swych miejsc pracy, będą one bezwzględnie nieważne. Niemożliwe jest także manipulowanie przez pracodawcę terminami wypłaty wynagrodzeń niezależnie od tego, jaka przyczyna miałaby to spowodować. Bez znaczenia dla dopuszczalności wypłaty wynagrodzenia z opóźnieniem pozostaje wyrażenie na to zgody przez pracowników. Obowiązku terminowej wypłaty nie uchyla również zgoda wyrażona w imieniu pracowników przez związki zawodowe.

Przykład

Pracodawca nie wypłacił pracownikom wynagrodzenia w pełnej wysokości. Tłumaczył im, że jest to spowodowane kryzysem, brakiem zamówień i utratą płynności finansowej. Pracownicy zrzekli się niewypłaconej części wynagrodzenia, licząc, że dzięki temu pracodawca nie zbankrutuje. W świetle art. 84 k.p. zrzeczenie się wynagrodzenia przez pracowników jest nieważne i na pracodawcy nadal ciąży obowiązek wypłaty całości wynagrodzenia.

Odsetki

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 481 § 1 k.c.). Na podstawie art. 300 k.p. ten przepis Kodeksu cywilnego ma zastosowanie w przypadku zwłoki pracodawcy w wypłacie całości lub części wynagrodzenia pracowniczego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK