| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Na czym polega równe traktowanie w zakresie wynagradzania

Na czym polega równe traktowanie w zakresie wynagradzania

Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej niż pieniężna.

Wartościowanie pracy określa relacje płac zasadniczych względem poszczególnych stanowisk, czyli mapę płac, ale nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość płac.

O wysokości stawek decydują:

  • sytuacja finansowa firmy,
  • strategia rozwoju,
  • sytuacja na rynku pracy,
  • rezultaty negocjacji ze związkami zawodowymi oraz
  • pozostałe czynniki zewnętrzne.

Wartościowanie stanowi czynnik determinujący zróżnicowanie stawek wynagrodzeń.

W wyniku wartościowania pracy powstaje określona hierarchia płac, która jest następnie korygowana pod wpływem innych czynników. Dzięki zastosowaniu procedury wartościowania, pracodawca może wprowadzić w miarę obiektywny taryfikator pracy służący do określenia m.in. kategorii zaszeregowania poszczególnych rodzajów pracy, warunków pracy, wykształcenia, stażu, umiejętności czy cech psychicznych.

Wartościowanie pozwala precyzyjnie opisać wymagania dotyczące konkretnej pracy, stanowiące niejako przesłankę dla ustalenia płacy zasadniczej. Natomiast cechy i zachowania pracownika mogą być z powodzeniem badane np. za pomocą okresowych ocen pracowniczych. Wpływają one na płacę zmienną oraz, w pewnych zakresach, na zmiany w płacy zasadniczej. Natomiast systemowa ocena efektów pracy (realizowana np. przy udziale audytu wewnętrznego lub kontroli wewnętrznej) dostarcza wiedzy o wynikach pracy. Od niej powinna zależeć np. wysokość premii i nagród. Pozycja pracodawcy, który dokonał wartościowania pracy, jest w sądzie i tak zdecydowanie mocniejsza niż w przypadku, gdy w firmie przyjęto wyłącznie uznaniowe zasady wynagradzania.

Korzyści (+)

Dzięki wartościowaniu stanowisk pracodawca będzie mógł próbować udowodnić, że różnica w wysokości wynagrodzeń poszczególnych grup pracowników nie wynika z chęci dyskryminacji, ale z rzeczywistej wartości tych stanowisk dla organizacji.

Aby w praktyce realizować zasadę równego wynagradzania, pracodawca musi zadbać o uporządkowanie systemu wynagradzania. Podstawą do ograniczenia ewentualnych zarzutów i roszczeń pracowników jest spowodowanie przez pracodawcę, aby systemy wynagrodzeń były bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich zatrudnionych.

Należy również zwrócić uwagę na nazewnictwo stanowisk. Pojęcie „praca jednakowa” nie jest jednoznaczne – chodzić tu może bowiem nie tylko o wykonywanie pracy identycznej, tzn. posiadającej taką samą nazwę i zakres obowiązków. Nazwy poszczególnych stanowisk mogą również prowadzić do fałszywego wyobrażenia pracownika o wartości pracy. „Koordynator ds. płac” może brzmieć dużo poważniej niż „główny specjalista ds. płac”, ale w praktyce może się okazać, że prace wykonywane na bardzo różnie brzmiących stanowiskach mają podobny, a czasem identyczny poziom odpowiedzialności, umiejętności czy wysiłku. W razie istnienia różnic w nazewnictwie, ustalenie wysokości wynagrodzenia powinno być współmierne do zakresu faktycznie wykonywanych obowiązków.

Podstawa prawna:

  • art. 9 § 4, art. 183a–3c, art. 78 § 1, art. 291 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK