| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi

Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi

Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracodawca nie musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Obowiązek taki istnieje jedynie w sytuacji, gdy jego wypłatę przewidują przepisy wewnątrzzakładowe.

Przestój w pracy niezależnej od warunków atmosferycznych

W przypadku pracowników, których praca nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, zasady wypłaty wynagrodzenia spowodowanego np. mrozami czy ulewnymi deszczami zostały uregulowane w art. 81 § 1, 2 i 3 k.p. Zgodnie z tymi przepisami pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, należy się 60% wynagrodzenia. Warto podkreślić, że w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2012 r. jest to kwota 1500 zł). Do pojęcia wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, odniósł się Sąd Najwyższy w wyroku z 22 czerwca 2011 r. Sąd w tym wyroku stwierdził, że wynagrodzeniem wynikającym z osobistego zaszeregowania pracownika jest stawka wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umowy o pracę lub z innego aktu będącego podstawą nawiązania stosunku pracy.

Przykład

Wynagradzani prowizyjnie pracownicy jednej z firm wyrazili swoje niezadowolenie, gdy zamiast pełnego wynagrodzenia za luty 2012 r. otrzymali tylko 60% wynagrodzenia. Prezes firmy poinformował, że przyczyną zmniejszonego wynagrodzenia były ogromne problemy z funkcjonowaniem firmy z powodu obfitych opadów śniegu i dużych mrozów trwających przez cały miesiąc, co zgodnie z art. 81 § 1 k.p. spowodowało zmniejszenie wynagrodzenia zatrudnionych.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy w celu obliczania wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Przykład

Pracownik jednej z firm chciałby się dowiedzieć, w jaki sposób wyliczono mu wynagrodzenie przestojowe za marzec 2012 r. Przepracował on 12 dni, a przez 10 dni nie wykonywał pracy z powodu przestoju. Jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego wynoszącego 3000 zł, pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Podstawą do obliczenia wynagrodzenia za przestój jest wyłącznie otrzymywane przez niego wynagrodzenie zasadnicze (nawet gdyby otrzymywał stałą premię, to nie zostałaby ona uwzględniona).

Zgodnie z § 4 ust. 2 i § 4a powyższego rozporządzenia wykonujemy następujące wyliczenia:

  • obliczamy liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w marcu 2012 r.: 22 dni x 8 godz.= 176 godz.,
  • obliczamy stawkę za 1 godzinę pracy: 3000 zł : 176 godz. = 17,05 zł/godz.,
  • obliczamy liczbę godzin przestoju: 10 dni x 8 godz.= 80 godz.,
  • obliczamy wynagrodzenie za czas przestoju, mnożąc stawkę za godzinę pracy przez liczbę godzin przestoju: 17,05 x 80 godz.= 1364 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 80, 81 Kodeksu pracy,
  • § 4, 4a rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 2 września 2003 r. (I PK 345/02, OSNP 2004/18/308,
  • wyrok SN z 22 czerwca 2011 r. (II PK 3/11, M.P.Pr. 2011/12/649–653).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK