| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wysokość wynagrodzenia po powrocie z urlopu wychowawczego

Wysokość wynagrodzenia po powrocie z urlopu wychowawczego

Podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Ustalenie wynagrodzenia a likwidacja stanowiska pracy

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik powracający z urlopu wychowawczego, gdy jego stanowisko pracy zostało zlikwidowane z powodu np. przechodzenia zakładu pracy na nowe technologie i żaden inny pracownik danej pracy już nie wykonuje?

W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom z wynagrodzeniem, jakie otrzymują pracownicy o podobnych kwalifikacjach zawodowych, zatrudnieni na równorzędnych lub innych stanowiskach pracy. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od tego, jakie otrzymywał na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym.

Przykład

Pracownica zatrudniona w dużym zakładzie produkującym ciastka przebywała przez 3 lata na urlopie wychowawczym. Przed urlopem zatrudniona była na stanowisku pakowacza ciastek z taśmy produkcyjnej do pudełek z wynagrodzeniem 1900 zł brutto. W czasie przebywania pracownicy na urlopie zakład został zmodernizowany w takim zakresie, że osoby stojące przy taśmie zastąpiła maszyna pakująca.

Pracodawca chce skierować pracownicę do innej pracy, odpowiadającej jej kwalifikacjom – do pakowania ciastek w kartony przeznaczone do rozwożenia do sklepów. Taką samą pracę wykonuje również 3 innych pracowników za wynagrodzeniem 2600 zł brutto + premia kwartalna w wysokości 30% wynagrodzenia. Czy pracownica powinna po powrocie otrzymać takie wynagrodzenie jak przed urlopem (tj. 1900 zł brutto), czy pracodawca powinien ją zatrudnić za wynagrodzeniem, jakie otrzymują pozostali pakowacze ciastek do kartonów?

Wynagrodzenie pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego pracodawca jest zobowiązany ustalić na poziomie wynagrodzenia trzech pozostałych pracowników – pakowaczy ciastek, czyli pracownica powinna otrzymywać 2600 zł brutto + premia kwartalna w wysokości 30%.

WAŻNE!

Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym rozpoczyna się od dnia złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy i kończy się z chwilą zakończenia urlopu i powrotu pracownika do pracy. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca w dniu powrotu pracownika z urlopu wychowawczego wypowiedział mu umowę o pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 1864 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/07, OSNP 2009/5–6/67).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK