| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy można bez zgody pracownika potrącić z wynagrodzenia należność za obiady

Czy można bez zgody pracownika potrącić z wynagrodzenia należność za obiady

Prowadzimy działalność gastronomiczną. Nasi pracownicy mają możliwość zakupu obiadów na cały miesiąc po preferencyjnej cenie, przy czym zapłata powinna nastąpić do 7. dnia następnego miesiąca. Niektórzy pracownicy, mimo wezwań do zapłaty, nie regulują należności w terminie. Czy możemy bez zgody pracowników-dłużników potrącić z ich wynagrodzenia należność za obiady?

Przez inne należności, które pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnej zgody, należy rozumieć m.in.:

  • składki z tytułu dobrowolnych ubezpieczeń,
  • składki na rzecz związków zawodowych,
  • należności na rzecz pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej,
  • zwrot niedoboru z tytułu odpowiedzialności materialnej pracownika,
  • zwrot błędnie naliczonego wynagrodzenia przez pracodawcę.

Potrącenie z wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty jest dopuszczalne w sytuacji, gdy dwie strony są jednocześnie względem siebie dłużnikiem i wierzycielem. Wówczas każda ze stron może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości, oznaczone co do gatunku. W tym przypadku obie wierzytelności (zobowiązanie pracodawcy do zapłaty wynagrodzenia i zobowiązanie pracownika do zapłaty za obiady) są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem. Potrąceń dokonuje się na podstawie złożonych wzajemnie oświadczeń (zgód), które mają moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 498 § 1 i art. 499 Kodeksu cywilnego). Nie istnieje żadna określona forma takiego oświadczenia, ale aby możliwe było potrącenie z wynagrodzenia za pracę, pracownik musi wyrazić zgodę w formie pisemnej. Złożenie takiego oświadczenia przez pracownika oznacza, że wierzyciel (pracodawca) może domagać się spełnienia świadczenia w terminie jego wykonania, np. w ustalonym terminie płatności wynagrodzeń. Jeżeli nie dysponują Państwo taką zgodą, nie będzie możliwe dokonanie potrąceń z wynagrodzeń pracowników.

W skrajnych przypadkach, gdy pracownicy nie mają zamiaru uregulowania należności za obiady, mogą Państwo w postępowaniu cywilnym wystąpić z roszczeniem o zwrot opłaty. Bez względu na działania pracodawcy mające na celu odzyskanie należności i związane z tym rozliczenie w kosztach firmy, po stronie pracownika powstanie przychód do opodatkowania. U pracowników korzystających na preferencyjnych warunkach z usług świadczonych przez pracodawcę, wchodzących w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przychód powstanie z tytułu świadczenia częściowo odpłatnego. Stanowi on różnicę między opłatą za obiady wniesioną przez pracownika a wysokością opłaty stosowanej wobec innych odbiorców (art. 11 ust. 2b updof). Wartość tak ustalonego przychodu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1, § 7, art. 90, art. 91 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 498–499 Kodeksu cywilnego,
  • art. 11, art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »