| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia

Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia

Określony np. w regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia, m.in. prowizja, może być wypłacany w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze. W takiej sytuacji pracodawca dokonuje oddzielnego potrącenia z każdego wypłaconego świadczenia.

Potrącenia z wynagrodzenia, jeśli wypłaty są podzielone

Zazwyczaj pracodawca wypłaca wynagrodzenie raz w miesiącu. Jednak mogą wystąpić sytuacje, w których określony w umowie o pracę lub regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia jest wypłacany w innym terminie. Kwestia dokonywania potrąceń w takich sytuacjach nie została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy.

W takim przypadku pracodawca powinien dokonać potrąceń rozdzielnie w każdym terminie płatności, gdyż dokonanie łącznego potrącenia na skutek wystąpienia okoliczności, których nie dało się wcześniej przewidzieć, może powodować dokonanie potrącenia w sposób niewłaściwy (np. w sposób zaniżony).

Pracodawca powinien dokonać:

  • potrącenia ze składnika wypłaconego w trakcie miesiąca np. prowizji wypłacanej do 5. dnia miesiąca,
  • potrącenia z wynagrodzenia zasadniczego płatnego raz w miesiącu, np. na koniec miesiąca.

Dokonując potrącenia ze składnika wypłacanego w trakcie miesiąca, należy ustalić dopuszczalną kwotę potrącenia oraz kwotę wolną od potrąceń w odniesieniu do tego składnika.

Następnie w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego należy dokonać potrącenia uzupełniającego przez zsumowanie otrzymanych w danym miesiącu składników wynagrodzenia i odliczenie od tej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Kolejnym etapem będzie ustalenie dopuszczalnej kwoty potrącenia, po uwzględnieniu potrącenia dokonanego w pierwszym terminie płatności, a następnie sprawdzenie, czy ustaloną w ten sposób kwotę można potrącić z wynagrodzenia.

Przykład

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 2900 zł brutto. Wynagrodzenie to jest płatne do 28. dnia każdego miesiąca. Do 5. dnia każdego kolejnego miesiąca pracownik otrzymuje prowizję w zmiennej wysokości. Na początku kwietnia 2012 r. pracodawca otrzymał tytuł wykonawczy, na podstawie którego jest zobowiązany do potrącania z wynagrodzenia pracownika kwoty 1000 zł miesięcznie z tytułu świadczenia alimentacyjnego. Jak pracodawca ma dokonać potrącenia, jeżeli 5 kwietnia 2012 r. pracownikowi ma zostać wypłacona prowizja w wysokości 1200 zł, a 28 kwietnia wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2900 zł?

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia bez ograniczenia w postaci kwoty wolnej od potrąceń.

Z prowizji wypłacanej pracownikowi 5 kwietnia w kwocie 1200 zł brutto (902,29 zł netto) pracodawca może potrącić 541,37 zł (902,29 zł x 3/5).

Następnie w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego pracodawca sumuje otrzymane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia i od tej kwoty odlicza składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy.

1200 zł + 2900 zł = 4100 zł

Z wynagrodzenia w wysokości 4100 zł brutto, po odjęciu wskazanych powyżej odliczeń, pozostaje kwota 2923,48 zł netto.

Z kwoty tej pracodawca dokonuje potrącenia uzupełniającego w wysokości 458,63 zł (1000 zł – 541,37 zł).

Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1–4 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK