| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia

Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia

Określony np. w regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia, m.in. prowizja, może być wypłacany w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze. W takiej sytuacji pracodawca dokonuje oddzielnego potrącenia z każdego wypłaconego świadczenia.

Potrącenia z wynagrodzenia, jeśli wypłaty są podzielone

Zazwyczaj pracodawca wypłaca wynagrodzenie raz w miesiącu. Jednak mogą wystąpić sytuacje, w których określony w umowie o pracę lub regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia jest wypłacany w innym terminie. Kwestia dokonywania potrąceń w takich sytuacjach nie została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy.

W takim przypadku pracodawca powinien dokonać potrąceń rozdzielnie w każdym terminie płatności, gdyż dokonanie łącznego potrącenia na skutek wystąpienia okoliczności, których nie dało się wcześniej przewidzieć, może powodować dokonanie potrącenia w sposób niewłaściwy (np. w sposób zaniżony).

Pracodawca powinien dokonać:

  • potrącenia ze składnika wypłaconego w trakcie miesiąca np. prowizji wypłacanej do 5. dnia miesiąca,
  • potrącenia z wynagrodzenia zasadniczego płatnego raz w miesiącu, np. na koniec miesiąca.

Dokonując potrącenia ze składnika wypłacanego w trakcie miesiąca, należy ustalić dopuszczalną kwotę potrącenia oraz kwotę wolną od potrąceń w odniesieniu do tego składnika.

Następnie w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego należy dokonać potrącenia uzupełniającego przez zsumowanie otrzymanych w danym miesiącu składników wynagrodzenia i odliczenie od tej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Kolejnym etapem będzie ustalenie dopuszczalnej kwoty potrącenia, po uwzględnieniu potrącenia dokonanego w pierwszym terminie płatności, a następnie sprawdzenie, czy ustaloną w ten sposób kwotę można potrącić z wynagrodzenia.

Przykład

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 2900 zł brutto. Wynagrodzenie to jest płatne do 28. dnia każdego miesiąca. Do 5. dnia każdego kolejnego miesiąca pracownik otrzymuje prowizję w zmiennej wysokości. Na początku kwietnia 2012 r. pracodawca otrzymał tytuł wykonawczy, na podstawie którego jest zobowiązany do potrącania z wynagrodzenia pracownika kwoty 1000 zł miesięcznie z tytułu świadczenia alimentacyjnego. Jak pracodawca ma dokonać potrącenia, jeżeli 5 kwietnia 2012 r. pracownikowi ma zostać wypłacona prowizja w wysokości 1200 zł, a 28 kwietnia wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2900 zł?

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia bez ograniczenia w postaci kwoty wolnej od potrąceń.

Z prowizji wypłacanej pracownikowi 5 kwietnia w kwocie 1200 zł brutto (902,29 zł netto) pracodawca może potrącić 541,37 zł (902,29 zł x 3/5).

Następnie w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego pracodawca sumuje otrzymane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia i od tej kwoty odlicza składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy.

1200 zł + 2900 zł = 4100 zł

Z wynagrodzenia w wysokości 4100 zł brutto, po odjęciu wskazanych powyżej odliczeń, pozostaje kwota 2923,48 zł netto.

Z kwoty tej pracodawca dokonuje potrącenia uzupełniającego w wysokości 458,63 zł (1000 zł – 541,37 zł).

Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1–4 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK