| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Nasz pracownik (52 lata) od 10 do 19 marca br. był na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu pobierał przez pierwsze 3 dni wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałe 7 dni zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie pracownika wynosi 2600 zł brutto. Otrzymaliśmy tytuł wykonawczy, na podstawie którego zostaliśmy zobowiązani do potrącania z wynagrodzenia pracownika (i przysługujących mu składników wynagrodzenia, w tym również zasiłków) należności z tytułu niespłaconego kredytu w banku w kwocie 500 zł miesięcznie. Czy możemy dokonać potrącenia zarówno z wynagrodzenia chorobowego, jak i z zasiłku? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Potrąceń, o których mowa wyżej, nie dokonuje się w sposób dowolny. Potrącenia te mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Ze względu na konieczność zapewnienia pracownikowi pewnego minimum socjalno-bytowego, przepisy Kodeksu pracy przewidują także kwotę wolną od potrąceń. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu kar pieniężnych.

W razie potrąceń dokonywanych na podstawie pisemnej zgody pracownika wolna od potrąceń jest kwota:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
  • 80% tej kwoty – przy potrącaniu innych należności.

Powyższe kwoty ulegają odpowiednio proporcjonalnemu zmniejszeniu, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Kwotą wolną od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy (obecnie wynosi ona 1500 zł) po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne (stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 16 października 2007 r., GPP-416–4560–465/07/PE).

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w roku następnym (GPP-364–4560–3-1/11/PE/RP), kwota wolna od potrąceń powinna być obliczana na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, w którym jest dokonywana wypłata, niezależnie od tego, za jaki okres jest wypłacane świadczenie podlegające potrąceniu.

Pracownik, oprócz wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać także wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy bądź zasiłek chorobowy. Sposób dokonywania potrąceń w przypadku zasiłku chorobowego jest jednak inny niż w przypadku wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego. Do zasiłku chorobowego nie mają bowiem zastosowania przepisy art. 87 Kodeksu pracy, które dotyczą dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, lecz zasady określone w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli pracownik przepracował tylko część miesiąca, a za pozostałe dni, których nie przepracował w związku z chorobą, otrzymał zasiłek chorobowy, osobno należy obliczyć wysokość potrącenia należności z wynagrodzenia za pracę i osobno z zasiłku chorobowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK