| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

W związku ze zmianą systemu wynagradzania na prowizyjny i trudnością w ustaleniu wysokości wynagrodzeń w miesiącu, za który przysługują, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. Pracownicy zostali poinformowani o zmianie 16 stycznia br. Czy to oznacza, że wynagrodzenia za styczeń możemy wypłacić w pełnej wysokości 10. lutego?

Jeżeli zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń nastąpiła w regulaminie pracy i o tej zmianie pracownicy zostali poinformowani 16 stycznia, to nowe postanowienie regulaminu wejdzie w życie po upływie 2 tygodni, czyli jeszcze w styczniu. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić 10 lutego.

Informację o terminie wypłaty wynagrodzeń pracodawca powinien zawrzeć w układzie zbiorowym, w regulaminie pracy lub w informacji do umowy o pracę. W razie zmiany terminu wypłaty wynagrodzeń dokumenty te powinny zostać zaktualizowane. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują, w jaki sposób należy zawiadomić pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia w zakresie terminu płatności poborów, jeżeli pracodawca podaje tę informację w piśmie o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z art. 29 § 32 Kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia dotyczących:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

oraz o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

Wśród zmian warunków zatrudnienia, o których pracodawca powinien poinformować pracownika, nie ma terminu wypłaty wynagrodzeń. Nie ma również uregulowań dotyczących daty wejścia w życie tych zmian w informacji do umowy o pracę. Można jednak przyjąć, że zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna nastąpić w trybie przewidzianym dla zmiany innych warunków zatrudnienia. Zatem można tego dokonać przez sporządzenie nowych pisemnych informacji uwzględniających zmianę i skierowanych do każdego pracownika lub wprowadzić aneksy do dotychczasowych informacji o warunkach zatrudnienia.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest zobowiązany do opracowania regulaminu pracy. Jeżeli zatrudniający postanowi o zmianie ustalonego wcześniej terminu wypłaty wynagrodzeń, musi wprowadzić do regulaminu nowy zapis. O zmianach ma obowiązek poinformować załogę w sposób przyjęty w zakładzie, np. przez intranet, pocztą elektroniczną, na tablicy ogłoszeń czy wręczając każdemu z pracowników pismo w tej sprawie. Regulamin pracy w nowym brzmieniu wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. Jeżeli pracodawca zamierza zastosować zmianę np. od pierwszego dnia następnego miesiąca, musi odpowiednio wcześniej powiadomić o tym pracowników. Zakładając, że są Państwo zobowiązani do utworzenia regulaminu pracy, nowe postanowienia w zakresie terminu wypłat wynagrodzeń wejdą w życie 31 stycznia br. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić w nowym terminie, tj. 10 lutego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK